Kadın Hastalıkları

Cinsel İlişkide Ağrı

Cinsel ilişkide ağrı tıbbi literatürde disparoni olarak geçmektedir. En az altı ay süreyle kadınlarda ilişki sırasında ağrı, acı, yanma, batma gibi şikayetlerle kendisini gösterir. Cinsel ilişkide ağrı fiziksel ve psikolojik kaynaklı olabilir. Yine primer  yani sürekli olabildiği gibi, sekonder yani daha sonradan da ortaya çıkmış olabilir.

 

 

Psikolojik kaynaklı cinsel ilişki ağrı sebebi vajinismustur. Fiziksel kaynaklı sebepler ise cinsel ilişkideki ağrının yüzde yetmişini oluşturur. Yapılan basit bir jinekolojik muayene sonucunda fiziksel köken net olarak belirlenebilmektedir. Cinsel ilişkideki ağrılar vajina içindeki enfeksiyonlara ya da dış genital bölgedeki enfeksiyonlara bağlı olabilir. Ayrıca vulvar vestibulit adı verilen sendrom durumunda da kadınlarda sık olarak cinsel ilişkide ağrı sebebidir. Cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi, kasılmalı olarak gerçekleşmesiyle kendisini göstermektedir.

 

Vulvar vestibulit sendromda cinsel ilişkide acıdan dolayı zamanla cinsel isteksizlik problemi de ortaya çıkabilir. Cinsel ilişki ağrısı bazen derinde de hissedilebilir. Yani rahimdeki miyomlar, kistler, bir takım yumurtalık kistleri, bağırsaklarla ilgili problemler ya da karın içerisindeki problemler cinsel ilişkinin kasık bölgesine yani derinde hissedilmesine neden olabilmektedir. Cinsel ilişkideki ağrı mutlaka nedene yönelik tedavi edilmelidir. Eğer ağrı vajinismus gibi psikolojik bir sebebe bağlıysa bunun cinsel terapilerle tedavisi sağlanabilir. Eğer ağrı fiziksel bir sebebe bağlıysa yine bu fiziksel nedenlere yönelik tedaviyle yüzde yüz sağlıklı bir tedavi sağlanabilmektedir. 
buy visio professional 2019

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu