GenelKadın Hastalıkları

Adet Düzensizliği Tansiyon Habercisi Olabilir

Bir kadının üreme fonksiyonunun başlaması anlamına gelen âdet kanaması, genellikle 12 yaş civarında gerçekleşiyor ve yumurtlamamekanizmalarının tamolgunlaşmamış olması nedeniyle 1 yıl boyunca düzensiz seyredebiliyor. Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’nden Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, düzensiz âdet kanamalarına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.
7 GÜNDEN UZUNSA DİKKAT
Âdet kanamasının 28 günde bir gerçekleşmesi ideal görülürken, 21-35’inci günler arasında gerçekleşmesinde de sorun görülmüyor. Âdet kanamalarının 21 günden kısa (hipomenore) veya 35 günden uzun aralıklarla (oligomenore) gerçekleşmesi düzensiz olduğunu gösteriyor. Çok yoğun (hipermenore), pıhtılı ve lekelenme şeklinde çok az gerçekleşen, 2 günden az ve 7 günden uzun süren kanamalar âdet düzensizliği olarak kabul ediliyor. Âdet kanamalarındaki düzensizlikler en sık olarak hormon düzeylerindeki değişikliklere bağlı olarakmeydana geliyor ve endometrial polip,miyom, endometrial hiperplazi ya da kanser gibi patolojik bir nedenden kaynaklanmıyor. Bu tür kanamalar disfonksiyonel kanamalar olarak adlandırılıyor.

STRES DE ETKİLİ
Hormonal bozukluklara bağlı kanamalar, yumurtlama problemleri ile birlikte görüldüğü için kısırlığa neden olabiliyor. Polikistik over (PCO) hastalığı olan kişilerde bu durumla sık karşılaşılıyor ve bu kişilerde âdet düzensizliği, gebe kalamama gibi sorunların yanında kıllanmada artış ve kilo alımına da rastlanıyor. Aşırı stres, ağır egzersizler, tiroit bezinin az ya da çok çalışması, diyabet, yüksek tansiyon, rahimiçi araç kullanımı, kanama bozuklukları, bazı ilaçlar, polip, rahimiçi enfeksiyonlar,miyomlar ve endometrial kanser türleri de âdet düzensizliğinin nedeni olabiliyor.
Bu şikâyetleriniz varsa doktora gidin
– 21 günden az 35 günden uzun aralıklarla âdet görüyorsanız
– Âdet kanamalarınız 2 günden az, 1 haftadan uzun sürüyorsa
– Âdetler ağrı kesici kullanmayı gerektirecek kadar ağrılı geçiyorsa
– Âdetler arasında lekelenme tarzı kanamalar oluyorsa
– Adet düzensizlikleri ile birlikte meme ucundan süt veya benzeri bir akıntı geliyorsa
– Vücut kıllarında artış varsa, ani kilo değişiklikleri oluşmuşsa ve kokulu akıntı şikâyeti bulunuyorsa en kısa sürede doktora başvurmalısınız.
Az kanamanın nedenleri
– Doğuştan anatomik bozukluklar; rahim küçüklüğü ve yumurtalıkların gelişememesi.
– Yumurta rezervinin azalması
– Radyasyon, alkol ve madde kullanımı.
– Yumurtalık tümörleri.
– Tiroit hormonunun fazla çalışması, böbrek üstü bezlerinin iyi çalışmaması.
– Rahim içi enfeksiyonlar.
– Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanılması
– Yumurtlamayı sağlayan hormonların dengesizliği, süt hormonu düzeyinin yüksek olması, “polikistik over” hastalığı gibi hormonal bozukluklar.
Aşırı kanamanın nedenleri
– Hormon bozuklukları
– Endometrial polip, rahimde miyomlar, rahim kanseri
– Tiroit hormonu azlığı hipertansiyon ve karaciğer hastalıkları
– Kan sulandırıcılar.
– Doğum kontrol amaçlı kullanılan rahim içi araçlar.
– Rahim içi enfeksiyonlar.
– Stres, beslenme bozuklukları, aşırı kiloluluk ve zayıflık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu