Kadın Hastalıkları

Vajinal Akıntı ve Enfeksiyonlar

Vajinal akıntı, bir kadının hayatında başına en sık gelebilecek problemlerden bir tanesidir. Mutlak suretle hayatında birkaç kez tedavi olmak zorundadır. Bir çok kez enfeksiyonel nedenlerle ortaya çıkmakta, enfeksiyon vajinal akıntının en sık nedenlerinden bir tanesidir.

Halk arasında ve hepimizin bilmiş olduğu en sık nedenlerden bir tanesi vajinal mantar enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyon sıklıkla gebelikte ortaya çıkmakta ama antibiyotik kullanımları, havuz, hamam gibi bir çok insanın kullandığı yerler bulunduktan sonra da mantar enfeksiyonuyla karşılaşabilir. Vajinal akıntının tedavisi oldukça kolay ve basittir.

Fakat mantar enfeksiyonları da diğer mantar enfeksiyonlar gibi eğer tedavileri yarım bırakılırsa mutlaka direnç geliştirmektedir ve uzayan vajinal mantar enfeksiyonları ortaya çıkmaktadır. Sık nükseden enfeksiyonlarda da uzamış yeni tedavi seçenekleri uygulanır.

Trikomonas gibi cinsel geçişli enfeksiyonlar da mutlaka vajinal akıntı enfeksiyonları arasında, bu enfeksiyonlar da antibiyotikle tedaviye oldukça kolay cevap veren enfeksiyonlar arasındadır. Diğer akıntılardan farklı olarak renkli akıntıya neden olmakta yani yeşilimsi kokulu akıntıya neden olmakta ve bunlarda eşli tedaviye de önem verilmeli çünkü cinsellik bu enfeksiyonlarda kolaylaştırıcı ve taşıyıcı bir faktör oluşturmaktadır. Yine bir diğer vajinal akıntı çokta önemli bir problem bel soğukluğuna neden olan enfeksiyonlar, bunlar özel yerlerde ve özel kültür ortamlarında üretilen enfeksiyonlardır ve bunların ayrımı çok önemlidir.

Çünkü bulaşıcılığı ve yaygınlığı oldukça sık ve eğer böyle bir hastalıkla hasta bir kere bile karşılaşmışsa hayatının ilerleyen dönemlerinde mutlaka bunla ilgili kültürlerini düzenli olarak yaptırmalı ve bunun tanısını yaptırmak zorundadır. Enfeksiyonel olmayan vajinal akıntı nedeni ise sıklıkla rahim ağzı yaraları, rahim ağzı yarasına neden olan en büyük problemse ilişki, doğum, doğum kontrol hapı kullanımıdır. Aslında rahim ağzı yaralarının nedeni çok açık değildir. Bu nedenle tedavisi de hasta bunlardan hangisini barındırıyorsa ona uygun şekilde yapılmalı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu