Cilt BakımıGenel

Cilt lekeleri tedavisi

Cilt lekeleri; kimi insanda ergenlik çağında ki sivilce izlerinden kalmıştır, kiminde doğum zamanında, kiminde ise stresten, sebebi ne olursa olsun, lekeli cilt güzelliğimize gölge düşürür. Peki ne yapmak gerekir, lekeli ciltler için nasıl bakım, nasıl tedavi uygulamak gerekir? İşte cevabı;
Kahverengi lekeler, geniş spektrumlu güneşten koruyucuların devamlı ve dikkatli bir şekilde kullanımı ile solar. Ayıca bazı leke giderici kremlerin düzenli kullanımı da fayda sağlar. Bu kremler hidrokinon ve alfa hidroksi asit, C vitamini, retinoik asit, azelaik asit gibi antioksidanları içerirler.
Bununla beraber kahverengi lekeler kimyasal peeling, krioterapi ve bazı lazerler ile etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilirler.
Flashlamp-pulsed tunable dye lazer, Q-switched Nd: YAG lazer (neodmium-yitrium-aluminyum-garnet), KTP lazer, Kripton lazer, Copper bromide lazer gibi uygun yeşil ışık veren cihazlar kullanılabilir. Ayrıca Q-switched alexandrite, Q-switched ruby gibi kırmızı ışık yayan lazerler de uygulanabilir. Intensive pulsed light (IPL) de benzer etki gösterir. CO2 ve Er:YAG lazerler ise derinin yüzeyini soyarak kahverengi lekeleri tedavi ederler.
Oldukça yüzeyel olan soyma teknikleri, çok rahatsız edici değildir ve de zaman kaybına neden olmaz, fakat bir kaç tedavi seansı gerekebilir. Ne yazık ki tedavi sonrası lekeler, bazen kötüleşebilir. Muhakkak devamlı bir güneş koruması gereklidir, çünkü bu lekeler yaz aylarında yineleyebilirler.
Takip
Eğer kahverenkli bir lekede kanser şüphesi var ise, dermatoloji uzmanınız dermoskopik muayene ve fotoğraflamayı veya lekeyi cerrahi olarak çıkartıp; patolojik incelemeye gündermeyi tercih edebilir.
Pitriasis versicolor denen mantar lekeleri, sürülen veya ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilir. Lokal uygulanan tedaviler deriye uygulanan şampuan, krem ve losyonlar şeklinde olabilir. Bir çok ağızdan alınan tedavi, pitriasis versicoloru başarılı bir şekilde tedavi eder. Fakat yan etkileri ve diğer ilaçlarla etkileşimi yüzünden, bu ilaçlar dermatoloji uzmanlarının kontrolünde kullanılmalıdır.
Pitriasis alba tedavisinde kortizonlu krem ve nemlendiriciler kullanılır.
Cilt Lekeleri İçin Kozmetik Ürünler:
Benev Emlite Active Cream
Benev Emlite Active Cream
BioNike Dermovital Clair Krem Jel
BioNike Dermovital Detergente Temizleyici Emülsiyon
Cellex-C Fade Away Gel For Sun and Age Spots
Exuviance Blemish Treatment Gel
Isispharma Unitone 4 Krem
Isispharma Unitone 4 SPF 20 Krem
Medopharm Celerit Plus Krem
NeoStrata Hiperpigmentasyon Kremi SPF 15
NeoStrata Pigment Jel
Noviderm Melanex Trio

İlgili Makaleler

Yorumlar 3

  1. bende kullanıyorum çok da memnun kaldım doktorum tester vermişti şimdi yenisini alacağım yatmadan önce kullanılıyor gündüz kullanılmaz bu krem pul pul olup lekeli deri dökülüyor çok uzun süre kullanmamak gerekiyormuş.

  2. Hülya dedi ki:

    mrb cildimdeli koyu lekellerden dolayı bir dermatoloğa gittim ısıs pharma unıtone 4 ve hamilton spf30 faktör önerdi 3 gündür kullanıyorum cildimde yanma,kuruluk ve deri soyulması başladı yan etkileri bunlarmıdır? beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim

    1. bu ürünü ben de kullandım bende de derin soyulmalar yaptı maalesef ürünü sürdüğüm bölge çok daha kötü oldu lekelerim 4 5 katı arttı aman sakın sakı nsakın kullanmayın aldatmaca lekeleri gideren değil lekeleri arttıran bir ürün fotoğraflarımı çektim görseniz şok olursunuz daa yoluna gideceğim ünlü bir cilt doktoruna gittim adama şok oldu bu ürün yazın kullanılmazmış bu koca bir aldatmaca çok iyi korumama rağmen lekeler çok kötü maalesef kremler leke gideren değil lekeleri arttıran insanı bunalıma sokan bir ürün eğer insan içine çıkmaktan utanır hale gelmeyi planlıyorsanız kullanabilirsiniz hayatım kabus oldu sakın kullanmayın pişman olursunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu