HesaplamalarZayıflama

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Şişmanlık ve obozite sıklığı git gide artan bir sağlık problemidir. Obozite ve şişmanlık, kişinin genel vücut durumunun saptanması için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en pratik olanı vücut kitle endeksi hesaplaması diğer adıyla beden kitle endeksi hesaplamasıdır.

Vücut kitle indeksi hesaplamasını kısaca mantığına değinelim. Bu hesaplama yöntemi tamamen bireyin boyuna ve kilosuna dayalı olarak oluşturulmuştur. Vücüt kitle endeksi hesaplanırken boy metre olarak, kilo da kilogram olarak esas alınmaktadır. Boyunuzun metre cinsinden karesi kilonuzuna bölündüğü zaman çıkan değer vücut kompozisyonunuz hakkında fikir vermektedir.

Örnek verecek olursak 1,60 boyunda 61 kilo olan bir bireyi ele alalım. 1.60’ın karesini aldığınız zaman bunun 2.56 olduğunu görüyoruz. Şimdi bireyin kilosunu boyunun karesine bölüyoruz. Yani 61 bölü 2.56 dan çıkan sonuç yaklaşık olarak 23.8 olacaktır. Çıkan bu değer bireyin beden kitle indeksidir. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız aşağıdaki vücut kitle endeksi hesaplama aracımızı kullanarak kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Vücut kitle endeksi hesaplama aracı

Peki çıkan vücut kitle endeksi nasıl yorumlanır kısaca buna da değinelim. Eğer hesaplama sonucu çıkan sonuçlar;
– 18’in altındaysa zayıf,
– 18 ile 25 arasında ise normal kilolu,
– 25 ve 30 arası fazla kilolu,
– 30 ve 40 arası obez,
– 40’ın üstü de morbid obez olarak nitelendirilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu