GenelSoru - Cevap

Uzmanlar sorularınızı cevaplıyor – 2

Bakire bir bayanın vajinasının üstüne boşalma olduğu taktirde hamile kalma riski varmı?
İlginç bir soru. Dışarıya boşalma ile gebe kalma ihtimali gözden uzak tutulmamalıdır. Kişinin bakire olup olmamasının önemi yoktur. Bizlere bakire ve de gebe olarak başvuran olgular nadir olmayaraktan olmaktadır.
İyi günler diliyorum öncelikle size. Siteniz gerçekten çok güzel ve tüm sorularıma karşılık bulabiliyorum. Benim bir sorum olacak. İlk ilişkimde kızlık zarım bozulmadı üçüncü de bozuldu(çok az kan geldi)ve dördüncü de tekrar kan geldi (yine az geldi. Bir problem yaratır mı acaba? Tekrar denemedik her ilişkide gelebilir mi? Sorumu yanıtlarsanız sevinirim.
Nilsu Hanım,
Teşekkürler. Kızlık zarından kan ilk ilişkide gelmemiş olabilir. Üçüncüde kan geldi diyorsunuz, muhtemelen bu seferde yırtıldı ve de yara yeri henüz iyileşmeden yapılan dördüncü kezde de kanama olması beklenir. Sanırım oradan 15-20 gün geçip yara iyileştikten sonra artık yeni bir kanama olmayacaktır.
Ben 5 aylık evli 28 yaşında bir bayanım benim sıkıntım ilişki esnasında zaman zaman hoş olmayan bir koku hissetmem bunun nedeni ne olabilir? Bu arada 4 ay öncesinde aşırı dozda antibiyotik kullanımına bağlı olarak mantar oluşmuştu yineliyor olabilir mi? Ancak hijyenime son derece dikkat eden bir bayanım teşekkürler, iyi çalışmalar…
İlişki esnasında ortaya çıkan kötü kokunun en muhtemel nedeni vajinittir. Ancak sizin düşündüğünüz gibi mantar enfeksiyonu değil, bakterilerle oluşan enfeksiyonlar bu duruma neden olurlar. Etkenin belirlenmesi ve doğru tedavinin başlatılabilmesi için jinekolojik muayeneden geçmelisiniz.
Merhabalar, bizler için hazırladığınız siteleri ilgiyle takip ediyorum. Bu bilgilere ulaşmamızı sağladığınız için çok teşekkürler. Ben 25 yaşındayım ve 21 yaşındayken zorunlu olarak sezeryan ile doğum yaptım. Sezeryan ile doğum yapanların 2.çocuklarında problem olabiliyormuş. Öğrenmek istediğim 2. çocukta nasıl bir sorun oluyor? Bu doğumu normal yapma imkanım var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim. Çalışmalarınızda başarılar
Sezaryan ile doğum yapan kadınların bir dahaki gebeliklerinde bebekle ilgili bir sorun yaşama olasılıkları artmaz, ancak ikinci ve takip eden doğumların da sezaryan ile gerçekleştirilmesi, sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından daha uygun olur. Sezaryan sonrası vajinal doğum da uygun bir seçenek olmakla beraber başarı şansı %70’lerdedir.
15 aylık evliyim. Evliliğimin başından itibaren önce Ginera, sonra Mycronon adlı ilaçla 13 ay korundum. Şu anda bir bebeğimin olmasını istiyorum. Ama aklıma takılan bir sorun var. Benim kan grubum A Rh(-), eşimin ise 0 Rh(+). Bu konuda ne yapabiliriz?
Toplumun yaklaşık yüzde15’i Rh (-) kan grubuna sahiptir. Bu nedenle de evli çiftlerin yüzde10-12’sinde Rh uyuşmazlığı adı verilen durum mevcuttur. Bu durum anne adayının Rh(-) baba adayının Rh(+) olması durumunda söz konusu olur. İlk gebelikte buna bağlı bir sorun yaşama olasılığı hemen hemen yokken takip eden gebeliklerde de riski azaltmak için gebelik döneminde ve doğum sonrasında uygulanabilen “uyuşmazlık iğnesi” mevcuttur. Endişelenmeniz gereken bir durum yok.
Merhaba 24 yaşındayım üç ay önce evlendim ve evlenmeden 1 hafta once Depo Provera 150 iğnesini vuruldum fakat üç aydır adetten kesildim. Acaba iğne yerine benim yaşımda birine spiral takarlar mı?
Depoprovera içinde yalnızca yüksek doz progesteron hormonu bulunan bir korunma yöntemidir. Ancak kadının adet döngüsü östrojen + progesteron olmak üzere iki ayrı hormon tarafından yönetildiğinden tek hormon içeren yöntemler her zaman bu tür adet düzensizliği sorununa yol açabilirler. Tek hormonlu yöntemlerin geliştirme amacı, bazen ciddi yan etkilere varabilen östrojen hormonunu kullanmadan koruma sağlamaktır ancak bu hormon kullanılmadığında progesteron hormonunun maalesef dozunun yüksek tutulması gerekmekte ve bu tür yan etkilerle karşılaşılabilmektedir. Adet görmüyor olmanızın size bir zararı olmaz ancak psikolojik olarak bundan rahatsızlık duyuyorsanız spiral ikinci tercih olabilir.
Benim sorunum anüs bölgesinde zaman zaman olan kaşıntı ve kanamalar. Özellikle sık tuvalete çıktığımda, sonunda taze kanla karşılaşıyorum. Nedir bu? Hangi uzmana gitmeliyim? Daha önce bir dermataloğa göründüm liken dedi..Ama liken kanama yapar mı?
Kanama daha çok bir hemoroid (basur) hastalığına işaret ediyor. Bir genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız.
2 aylık evliyim. Daha önce düzenli adet görmeme karşın iki ayda 10 gün gibi bir süre öne attı. Cinsel ilişkiyi eşimle daha önce yaşamaya başlamıştık ve böyle bir sorun yoktu. Gerçi sorun mu değil mi onuda bilmiyorum.Gebelikte ileri atabileceğini biliyorum acaba gün olarak önede kayma ihtimali olabilir mi?
Evlilik öncesi dönemde adet kanamalarıyla ilgili hiçbir sorunu olmayanların özellikle evliliğin ilk bir yılında adetlerinin düzensizleşmesine nispeten sık rastlamaktayız. Bunun kanıtlanmamış ancak en muhtemel nedeni evlilik gibi yeni bir yaşam tarzının yarattığı psikolojik gerginlik ve yeni duruma uyum süreci olabilir.
Uzman: Op.Dr. Kağan Kocatepe

>>> Uzmanlar Sorularınızı Cevaplıyor Tüm Liste

İlgili Makaleler

Yorumlar 15

 1. ece dedi ki:

  Iyi aksamlar yaklasik 1 ay once sevgilimle banyoda surtunme yoluyla iliski yasadik penisi bacaklarimin arasinda vajinama deyiyordu benim vajinamdada onun penisindede sampuan vardi adetim gecikti strese girdim hamile kalma olasiligim ne

 2. gizli dedi ki:

  Adım söylemek istiyorm tüm sorylara cewap weriyosunuz gercektn cok güzel bir site Benim kız arkadasm bana zewk suyunun bosalma suyundan daha cok geldiğini söyledi bu neden olyor zewk suyundan bosalma suyu daha cok gelmesi gerekmiyor mu bu kız arkadasmda piskolijik bir sorun olduğunu soyledi

 3. murat dedi ki:

  merhaba. kız arkadaşımla sürtünmeden ilişkiye girdik hiç bir temas olmadı ama korkuyorz biraz olsa zevk suyu ona bulaşmış olsa hamile kalma olasığı yüksek mi?

  1. nuh dedi ki:

   kız arkadasımla birbirimizi tatmin ediyorduk zevk suyum elime degdi ve kız arkadasımın vajinasına dokundum tabi içine kadar deil yuzeyine hamile kalma olasılığı varmı lutfen yardımcı olun

 4. Burcu dedi ki:

  Spiral takili bende spiral takili oldugu halde esim geri cekilme yontemiyle korunuyo buna gerek varmi xaten spiral korumuyomu

 5. Yaren dedi ki:

  Merhaba, sevgilimle sürtünme yoluyla ilişkiye girdik, sevgimin organi vajinamlar birkac santimde olsa temas etti. zevk suyundan hamile kalma riskimin olduğunu öğrenip 22 saat içinde 2 tane norlevo hapını içtim. adet düzensizliğim çok fazla olduğu için (1,5 ila 3 ay arasında değiştiği oluyor) hamilelik riskinden emin olamıyorum. sizce ilaç etkili olur mu?

 6. Zeynep dedi ki:

  Mrb. Erkek arkadasimla durtunme yokuyla iliski yasadik bende sort ve ic camasiri onda ise boxer vardi sortuma bosaldi ve daha sonra eliyle vajinama sortumun ustunden baski uyguladi reglime daha 3 gun var sizce hamilemiyim?

 7. sevaaa dedi ki:

  kadınlardaki zevk suyu hamile bırakır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu