Diyet

Sağlıklı Diyet Listesi Hazırlamak

Sağlıklı diyet listesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çünkü kişinin cinsiyeti, yaşı, boyu, kilosu ve metabolizmasının hızı bunda önemli faktörlerden birkaçıdır. Kişiden kişiye değişmesinin sebebi ise herkesin bazal metabolizması birbirinden farklı olduğu içindir. Bu bazal metabolizma hızına göre, erkek ya da kadın olmasına göre bir çok değişiklik gösterebilir. Bunların yanında kişinin özellikle sosyal yaşantısı, iş koşulları ve çevresel nedenlerin hepsi göz önünde bulundurulmalı ve yasak kavramından uzak bir diyet listesi oluşturulmalıdır. Tabi bu oluşturulan listenin içerisinde dört ana besin grubunun da yer alması gerekir.

Öğün düzeninin belirlenmesi gerekir. Örneğin, kişinin iş koşulları yada ev koşulları, çevresel koşulları göz önünde bulundurularak en az gün içerisinde dört öğün beslenme mantığı mutlaka oluşturulmalıdır. Bunun haricinde sebze ve meyve ağırlığı mutlaka bulundurulmalıdır.  Yapılacak liste tek yönlü bir beslenme mantığı içermemelidir yani aynı besin gruplarından ya da aynı besinle beslenme şeklinde olmamalıdır.

Mutlaka yapılacak listenin içerisinde günlük düzene aktarılacak şekilde besin grupları yer almalıdır. Bunların yanında ise en önemlisi meyve ve sebze tüketimi ağırlıklı olmalıdır çünkü bu tür besinler doğal olarak lifli olarak geldiği için hem sindirime yararlı, hem de zayıflarken doğru zayıflama ve vücudun direncinin kaybolmaması için önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu