GenelŞifalı Bitkiler

Maranki’den Panax Ginseng ve Reishi Mantarı

Pekçok eski kitapta ve Çin tıbbında Panax ginseng ve Reishi Mantarı (Ganoderma lucidum) her derde deva ve herşeyi iyileştirip tedavi edebilen bitkiler olarak adlandırılır. Ahmet Maranki de yaptığı açıklamalarda Panax ginseng ve Reishi Mantarının faydaları için yapılan araştırmaları ve bu bitkilerin etkilerini anlatıyor. Bu bitkilerin faydaları dolayısıyla Ahmet Maranki Cosmic Panax Ginseng ve Cosmic Reishi Mantarı adında bitkisel tablet ve kapsülleri satışa çıkarmış bulunuyor. Bu iki mucizevi bitkinin faydalarını ve özelliklerini sizlere sunuyoruz.

Panax Ginseng Bitkisi

Latince Adı : Panax ginseng

Diğer İsimleri : Kore ginsengi, Amerika ginsengi.

Bilinen Bileşimleri : Panaksosit adı verilen glikositleri, saponin ile B ve D grubu vitaminleri içerir.

Özellikleri : Ginseng, Yunancada tedavi anlamındadır. Uzakdoğu’da yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Kuzeydoğu Çin’de, Kore’de ve Rusya’da yetişmektedir. Ginseng türleri 30-45 santimetre arasında boylanabilir. Kenarları düzgün oval biçimli yaprakçıkları, yaz sonuna doğru açan sarı ya da pembe renkli küçük çiçekleri vardır. Daha sonra bu çiçekler, içlerinde tohumu taşıyan parlak kırmızı renkli bileşik meyvelere dönüşür. Bitkinin iğ biçiminde, etli ve sarıdan açık kahverengine kadar değişen renkte kökleri olur. Orman altı gölgelik yerleri; serin ve humuslu toprakları seven ginseng türleri, tohumuyla çoğaltılır, önemli ürünü olan kökü 3 ya da 9 yıl sonra alınır. Bu kökler ilaç yapımında kullanılır. Ginseng tıbbi bitkiler arasında en çok bilineni ve kullanılanıdır. Özellikle Çin ve Hint tıbbında çok kullanılır. Beyaz ginseng, işlenmemiş bitki kökünün beyazlatılmış ve kurutulmuş halidir. Kırmızı ginseng ise beyaz ginseng haline getirilmiş, taze bitki kökünün kurutulmadan önce buharda bekletilmesiyle hazırlanır. (1)
İnsan şekline benzerliği nedeniyle Çince insan bitkisi olarak adlandırılan ginseng in iki farklı çeşidi vardır. Bunlar Asya ginsengi ve Amerikan ginsengidir. Asya ginsengi aynı zamanda Panax ginseng, Çin veya Kore ginsengi, ya da kırmızı ginseng olarak adlandırılır. Panax anlam olarak her şeyi iyileştiren demektir.

Bir başka genel olarak Ginseng olarak bilinen bitki Sibirya ginsengidir (eleuthero). Ancak bu orijinal ginseng sayılmamaktadır zira kökünde “ginsenoit” olarak adlandırılan aktif maddeyi içermemektedir. Ancak sibirya ginseng, faydaları açısından diğer gerçek gınseng tipleri ile benzer iyileştirici özelliklere sahiptir, benzer ginseng yararları sağlar.

Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptogen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür.

Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır.

Ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostata karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de düşünülmektedir.

Ginseng’in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir.

M.S 1. yüzyıla ait bir Çin metnine göre; Ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir. (2)

Reishi Mantarı

Latince Adı : Ganoderma lucidum

Özellikleri : Uzakdoğu kökenli mantarlardır. Sağlık alanında çok sayıda olumlu etkileri vardır. Shiitake mantarı, vücutta üretilmeyen önemli aminoasitleri içeren ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren “lentinan” adı verilen bir polisakkarit içerir. (1)
Birçok hastalığa iyi geldiği ve habis tümörlerle mücadele ettiği için adı ’ölümsüzlük mantarı’na çıkan ’Ganoderma lucidum’, artık çay bardağında şifa dağıtıyor. Türkiye’de ilk kez Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Çolak’ın 1996 yılından beri üzerinde çalıştığı ölümsüzlük mantarı, başta kanser ve şeker olmak üzere birçok hastalıkla mücadele ediyor.

Çin Hanedanının Sırrı

Milattan önceki dönemlerde Çin imparatorluğunun yazıtlarında ’Tanrının yarattığı en kutsal bitki’ (Gods help) olarak bilinen ölümsüzlük mantarı, 1965 yılına kadar sadece yabanıl ortamlarda yetiştiğini hatırlatan Çolak, “Bu bitki çok ender bulunduğu için ona ’hayalet mantar’ (phantom mushroom) denilmiş. İlk zamanlar 2 yılda bir meyve veren bu mantar, çalışmalarımız sonunda yapay ortamda 100-150 günde meyve verir hale geldi” dedi.

Kültüre alınmasından itibaren içeriği araştırılmaya başlanılan mantarın, başta bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkat çeken Prof.Dr. Ömer Çolak, “Bu mantar, koroner damarların fonksiyonel işlevlerinin artırılmasından, şeker ve hipertansiyona kadar pek çok hastalığa karşı vücudu koruyor. Kanserli hücrelerin gelişmesini engelleyerek sağlıklı insanlarda kanser riskini neredeyse sıfıra indiriyor” diye konuştu.

Stresi Yok Ediyor

Mantarın, kanserli hücrelerin metastazlarını hızla yok edilmesinde yardımcı olduğunu belirten Çolak’a göre ölümsüzlük mantarının yararları bununla sınırlı değil; ölümsüzlük mantarı, kanın oksijen taşıma kapasitesini artırıyor, hormon dengesini sağlıyor, prostatı önlüyor, aynı zamanda ilk kez kullananların belirttiğine göre stresi de yok ediyor. Böyle olunca da zor bulunan ölümsüzlük mantarı, girişimci ruh sayesinde endüstrideki yerini alıyor.(3)

Mucize mantar . Ganoderma Lucidum , Lingzhi ya da Reishi !
( Medical Science Haziran 2007 )

Sanırım bir çoğunuzun bu bitki hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur  ama çok daha fazlamızın ondan pek  haberi yok. Ayrıca ne kadar bilsek de onun tıbbi tedavi alanında bize daha neler kazandıracağını  henüz tam olarak  keşfetmiş değiliz

Ganoderma Fungi – Reishi ailesine ait Polyporacea grubuna ait bir bir mantar türüdür. Bu gruba dahil olan tipte ki mantarların özelliği kabuklarının yüzyıllardan beri Uzakdoğu ülkelerinde özellikle Çin , Japonya ve Korede tedavi maksatlı olarak kullanılmış olmasıdır.
Ganoderma Lucidum ( Lingzhi ) bunların içinde özel bir yer tutar çünkü o “her derde deva “ bir bitki olarak konumlandırılmıştır. HIV, kanser, düşük tansiyon, yüksek tansiyon, diabet, romatizma, kalp problemleri, felç, ülser, astım, yorgunluk, hepatit A – B – C, uykusuzluk, kısırlık, sedef hastalığı, kabakulak, epilepsi, alkolizm  ve liste uzadıça uzuyor… Lingzhi sözü Çincede  “Ruhani Güç Bitkisi“ ve ayrıca  “Ölümsüzlük Mantarı“ olarak da tanımlanmıştır.
Ganoderma Lucidum kanserle tedavide etkilidir çünkü vücudu toksinlerden arındırır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Karaciğer detoksifikasyonunu geliştirir böylelikle karaciğer fonksiyonunu arttırırak  karaciğer hücrelerinin yeniden yapılanmasını tetikler. Bu özelliği ile karaciğer kanserine yakalanmış olanlar için son derece önemli bir bitkisel destektir.

Ganoderma Lucidum’daki anti kanser ajanları  Polysaccharid‘ler ve Germanium dur. Ganoderma’nın Polysaccharid fraksiyonu geniş olarak anti tümor tesirinden sorumludur. Yapılan araştırmalarda Ganodermanın bitkisel destek olarak kullanıldığında;

a) Kemoterapi ve radyoterapi sonrasında oluşan yan etkileri asgari düzeye indirdiği,

b) Tümörlü organın hayatta kalma süresini uzattığı ve başka organlara sıçrama olasılığını azalttığı,

c) Yaşam kalitesini geliştirdiği,

d) Vakanın kendini tekrarlamasını engellediği ortaya çıkmıştır .

Ganoderma Lucidum, kemoterapi veya radyoterapi sonrasında oluşan yan etkiler olan saç dökülmesi, iştah kaybı, yorgunluk, kemik iliği supresyonu ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırır.

Ganoderma Lucidum’un ana niteliği kanser ile savaştır.

* Bağışıklığın arttırılmasına ve endocrine sistemin düzenlenmesine yardım eder. Tümorleri engeller, zararlı serbest radikallerin oluşumunu elimine eder.

* Kanserli hücrelerin DNA sentezini bozar, tümörlü hücrelerin terminal enzim aktivitesini yok eder, T ve B  lymphocyt‘lerindeki  macrophage’ı düzenler ve arttırır böylelikle kanser hücrelerinin yayılmasını kontrol altında tutar .

* Toksinleri azaltır ve kemoterapi / radyoterapi sonucu ortaya çıkan ağrıları yatıştırır.

* Karaciğer detoksifikasyonunu arttırır ve böylelikle karaciğer fonksiyonunu geliştirerek karaciğerde yeni hücre üretimini tetikler.

* Kanser sebebi ile oluşan iştahsızlığı düzeltir.

* Son aşamadaki kanser hastalarında duyulan ağrının tedavi edilmesinde kullanılır.

* Özellikle böbrek rahatsızlıklarında verimlidir.

* Bitkisel tedavide 2000 yıldan uzun süredir (birçok kaynağa göre 4000)  Japon ve Çin tıbbında kullanılan, bitkisel bir ürün olup, inanılmaz yararları bulunmaktadır. İmparatorluklar zamanında sadece İmparatorların  ve yakınlarının kullanabildiği bir bitki idi.

Bilinen en eski ve en değerli bitkidir. Uzak doğuda bulunan bitki sağlığı ile ilgili Shen Nuing Ben Caojin yazıtlarında bir numaralı bitki olarak listede yer alır.

* Doğal ortamda çok nadir bulunan Reishi ( Ganoderma lucidum) ile ilgili çalışmalar, son otuz yılda inanılmaz hız kazanmış. Uzun araştırmalar sonucu üretim teknikleri geliştirilmiş ve ilaç endüstrisinin hizmetine sunulmuştur.

1- Toksik etkisi olmadan günlük olarak sürekli alınabilen ve kesinlikle yan etkisi olmayan bir bitkidir.

2- Günlük alındığı takdirde, vücut fonksiyonlarını normale çevirir ve tüm organların çalışma fonksiyonlarını düzeltir.

3- Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, düzgün çalışmasını sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Maranki şifalı bitkiler için konuşurken bu panax hakkında anlatmıştı şifalı bitkiler hakkında ahmet maranki özellikle panax demişti peki bu panx ginseng ot olarak mı kullanılmalı yoksa tableti mi daha faydalı olur?

  2. Panax almak istiyorum ancak Maranki ile alakası olmayan bir panax almak istiyorum. Şu mustafa erarslan tarafından satılan panax da değil. Yani düzgün kişiler tarafından satılan bir panax olsun. Kendi denediğiniz Panax Ginseng varsa bana önerebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu