GenelSoru - Cevap

Kreatinin yüksekliği veya düşüklüğü ne ifade eder?

Kreatinin tahlil sonuçlarında gördüğümüz ama yüksekliği veya düşüklüğü bize pekte bişey ifade etmeyen bir isimdir.. Peki kreatinin nedir? Kreatinin yüksekliği veya düşükliği ne ifade eder? Kreatinin yüksekliğinin sebebi nedir? Kreatinin klerensi ne demektir?
Kreatinin: Kas kasılması için gerekli bir amoniasit olan kreatinden türeyen bir bileşiktir. Serumdaki normal değeri % 0.7-1.4 mg arasındadır. Serumdaki artışı ya yapılarındaki artıştan akromegali gibi yada idrarla atılımındaki azalıştan böbrek yetmezliği, üremi ve ciddi kalp yetmezliği ileri gelmektedir. Böbrek işlevlerini değerlendirmede serum üre ve kreatinin değerlerinin bilinmesi çok önemlidir.
Kreatinin klirensi
Böbrek işlevlerinin incelenmesinde önemli basamaklardan biri de birim zamanda oluşan glomerül süzüntüsü miktarının saptanmasıdır. Bunun için klirens ya da kanda temizlenme hızı denen süreç incelenerek birim zamanda belli bir maddeden bütünüyle arman plazma miktarı belirlenir. Temel alınan madde dışarıdan verilebileceği gibi, kreatinin gibi vücutta üretilen bir madde de olabilir.
Klirens genellikle kreatinin için hesaplanır. Bu maddenin hem kandaki düzeyi iyi bilinir, hem de kan plazması ile glomerül süzüntüsündeki oram normal koşullarda önemli bir değişikliğe uğramaz. Çünkü kreatinin, glomerül süzün-tüsüne kan plazmasındaki yoğunluğu oranında geçer. Daha sonra borucuklar-dan geri emilmediği gibi borucuk hücrelerinden de idrara yeniden salınmaz. Klirens hesabında kullanılan formül CL=UxV/P’dir.
Burada U kreatininin idrardaki yoğunluğu V mlilitre cinsinden dakikada oluşan idrar miktarı, P ise kreatininin plazma yoğunluğudur. Normal koşullar altmda 1,70 boyunda, 70 kg ağırlığındaki erişkin bir kişinin kreatinin klirensi dakikada 125 ml’dir.
Yani böbrek işlevlerinde bozukluk bulunmayan kişinin 125 mi kanındaki kreatininin tamamı bir dakikada idrarla atılmaktadır. Bu değer ortalama bir insan için normal kabul edilerek, önceden hazırlanmış bir çizelge yardımıyla hastanın boyu ve kilosuna göre elde edilmesi gereken normal değerler belirlenir.

İlgili Makaleler

Yorumlar 6

 1. Dilay dedi ki:

  Kreatin yedi yaş erkek çocukta duşuk çıkarsa kustururmu ? Bilgisi olan varmı??

 2. Kreatinin normal degeri 1 dir. Sizin kreatin degeriniz çok yüksek! Bir an önce bı dahiliyeciye gitmeniz gerekiyor!!

 3. benim kan tahlilim sonucu kreatinin oranı 6.1 dir. bu ne anlama geliyor tedavisi nedir ne yapmam gerekir…

  1. doktor değilim ama kreatininiz çok yüksek çıkmış hemen bir üroloji doktoruna gitmelisiniz

   1. seher dedi ki:

    kreatinizi alt sınırda yüksek değil…

  2. kesınlıkle hıç vakıt kaybetmeden üroloğa gıdın hemen yarın böbrekte sorun olabılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu