Gebelik & Doğum

Klomen Nedir, Nasıl Kullanılır?

Klomen; Doğal yollarla gebelik görülmeyen yada kısır olma durumlarında kadınların tüp bebek tedavisinden önce iğne ile yapılan yumurta çatlatma işleminde kullanılan ilaçtır. Bu iğneler yumurtanın çatlamasını sağlar ve yumurtayı döllemeye hazır hale getirir. Yumurta çatlamasından sonra ise mutlaka hamile kalınması için cinsel ilişkiye girilmesi gerekir.Yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip olan klomen kesinlikle doktor kontrolünde ve düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.

Klomen nasıl kullanılır?

Klomen tedavisini kullanıcak olanlar nasıl ve ne sıklıkla kullanacağı konusunda doktorun kanaati ve önerisini dikkate almalıdır. Klomeni  ilk kez kullanıcak olan kadınlar 50 ml olan tableti 5 gün boyunca düzenli olarak alır. Eğer ilaç kullanıldığı dönemde adet kanaması olursa tedavi kullanımına ara verilir, adet bitiminin  6 gün sonrasında tedaviye devam edilir. İlaç kullanımı sırasında adet kanaması nadir gözlemlenen bir durumdur.

Adetleri düzenli olan kadınlarda klomen tedavisi herhangi bir gün başlanabilir. İlaç kullanımından 5 gün sonra yumurta çatlar ise ilacın dozunu artırmaya gerek kalmaz. Ancak yumurta hala çatlamamış ise ilacın dozu doktorun kontrolünde arttırılır. Klomen tedavisinde en yüksek alınıcak doz 250 mg’dır. Genelde ilaç kullanımından kısa süre sonra yumurtlama olur. Yumurtlama olana kadar tedaviye devam edilir. Klomen tedavisi yaklaşık 6 ay sürer.

Klomen herkeste işe yarar mı?

Klomen, yumurtlamanın gerçekleşmesi için kullanılan bir ilaçtır.Klomen kullanarak gebelik elde eden kadınların sayısı çok fazladır. Ancak klomen kullanan kadınların hepsinin kolaylıkla hamile kalabilmesi mümkün olmaz. Klomenin faydalı olmadığı yerlerde doktorlar gerekli incelemeyi yapar.

Klomen kullanımı güvenli midir?

Yarım yüzyıldır kullanılan klomen gebeliğin gerçekleşmesi konusunda çok başarılı sonuçlar alınmıştır. Fakat her ilaç, her bünyede farklı reaksiyolar gösterebildiği için klomen kullanımında bazı olumsuz durumlar, yan etkiler de görülebilir. Ancak klomen, yumurtlamada kullanılan güvenli bir ilaçtır.

Klomen yan Etki yapar mı?

Klomen doktor kontrolünde kullanılır ve doz aşımı olmadığı sürece çoğunlukla herhangi bir yan etki görülmez. Fakat ilacın uzun süreli ve yüksek doz kullanımlarında bazı ya etkilerde artış gösterebilir:

 • Vazomotor kızarmalar
 • Anormal uterin kanamalar
 • Karın bölgesinde husursuzluk hissi
 • Over hipertrofisi
 • Memelerde normal dışı dolgunluk ve gerginlik
 • Görmede bulanıklık
 • Kimi zamanda bulantı, kusma, uyku bozukluğu, gerginlik, baş dönmesi, poliüri ve ürtiker gibi sıralanabilir.

Klomen kimlerde kullanılmaz?

 • Hamile kadınlar
 • VAjinal kanaması olanlar
 • Karaciğer rahatsızlığı olanlar
 • Memede kanser bulgusu ya da lezyonu olanlar

:klomen kullanmamalı ve kullanamazlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu