Ağız - Diş SağlığıGenel Sağlık

Dilde Çıkan Sivilce Nasıl Geçer? Neden Olur?

Dilde sivilce neden çıkar ki diye insan başına gelmeden önce bir düşünüyor. Yani dil yarası anlaşılır ama dilde sivilce olunca insan garipsiyor. Sonuçta ağzının içinde olan bir durum o yüzden kişiyi daha fazla rahatsız edebiliyor. Malum dil dediğimiz şey besindeki molekülleri algılayıp sinileri uyarıyor, beyindeki koku alma bölgesine bilgi veriyor ve yediğimiz şeyin tadı bu şekilde algılanıyor.

Dilde Sivilce Neden Çıkar?

Dilde iltihap kapmış kızarıklıklara halk arasında dil sivilcesi deniyor. Genellikle bulaşıcı olmasada dildeki sivilcenin yayılmaması için tedavi edilmesi gerekebilir. Peki dilde sivilce neden çıkar bundan bahsedelim. Hızlı yemek yiyen biriyseniz dilinizi ısırmış olabilirsiniz. Dil herhangi yabancı bir cisimle tahriş olabilir veya zedelenebilir. Bunların dışında vücudunuzda vitamin eksikliği olmasından veya stresli günler geçiriyorsanız bunlarda etkili olabilir. Hatta kullancığınız dudak koruyu, parlatıcı, rujlar vb. gibi makyaj ürünlerinden de mikrop kapması mümkündür.

Dildeki Sivilce, Yaralar Nasıl Geçer?

Öncelikle dildeki sivilce ve yaraların olmasını istemiyorsanız ilk kural ağzınızı temiz tutmak olacaktır. Günlük ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmeniz bu sorunla karşılaşma ihtimalinizi çok aza düşürecektir. Bunların dışında bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız gerekmektedir. Çünkü bağışıklığınızın düşük oldu zamanlarda kaptığınız bir ateşli hastalık yüzünden dilde sivilce ve yara çıkma ihtimali daha fazla olacaktır.

Peki dildeki sivilce kaç günde geçer, kaç günde iyileşir. Dildeki sivilce için doktora giderseniz size yazacağı gargara veya dilinize sürebileceğiniz bir jel, ilaç yardımıyla 3-4 günde diliniz iyileşebilir. Doktora gitmeden dildeki sivilceler yaklaşık 1 haftada iyileşebilir. Fakat tekrar etme şansı olacağı için sizin yine doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu