KADIN-YAŞAM

Kadınlar ve erkekler için ideal bel ölçüsü nedir?

Kadınlar ve erkekler için ideal bel ölçüsü farklılık gösteriyor. İdeal bel ölçüsü kadın ve erkek için sağlık açısından önemli bir gösterge ve bu sebeple bu ölçülerin bilinmesi ve belde yağlanma olduğunda takip edilerek sağlıklı yöntemlerle zayıflanması gerekiyor.. İdeal bel ölçüsü pratikte ülkelere göre de değişebiliyor.

Erkekler için ideal bel ölçüsü 88.5 santimdir. 101 santimden yukarısı sağlık için risk teşkil eder.

Kadınlar için ideal bel ölçüsü 82 santimdir. Eğer 93 santimi geçerseniz, sağlık riskiniz byük oranta artıyor.

Doç. Dr. Mehmet Özkan kalp sağlığı ile bel ölçüsü arasında bir bir ilişki olduğunu belirterek “Bel çevresinde yağlanmanın önlenmesi çok önemlidir” diyerek kadınlarda ve erkeklerde ideal ve tehlikeli bel ölçülerini söyledi:

Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Özkan kalp sağlığı ile bel ölçüsü arasında bir bir ilişki olduğunu belirterek “Bel çevresinde yağlanmanın önlenmesi çok önemlidir. Bel ölçüsünün kadınlarda 93 erkeklerde 101 santimetreyi geçmemesi gerekir. Türkiye şartlarında en ideal ölçü kadınlarımız için 82 santimetre erkeklerimiz için 88.5 santimetredir” dedi.

Türk Kardiyoloji Derneği ile İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ nde kalp sağlığı konulu halka açık bir panel düzenledi.

Panelde konuşan Doç. Dr. Mehmet Özkan araba asansör ve koltuk üçgenine sıkışan büyükşehir insanlarının kalp sağlığı konusunda dikkatli olması gerektiğine işaret etti.

Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdür Yardımcısı Dr. Aylin Çiftçi ise kalp sağlığı konusunda özellikle büyük şehirlerde yaşayanların daha dikkatli olması gerektiğini ifade ederek Sağlık Daire Başkanlığı olarak halkı bilgilendirme organizasyonlarına devam edeceklerini belirtti.

Siyami Ersek Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Yekeler de dünyada ençok ölümün kalp- damar hastalıklarından olduğuna dikkat çekerek ” Kalp sağlı konusunda halkın bilgilendirilmesi şart. Hızlı yaşam fast food alışkanlıkları yürümemek ve benzeri alışkanlıklarımız kalbimizi tehdit ediyor. Haftada en az bir saat yürüyüş yapmak ve bol sebze meyve tüketmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kadınlar için ideal bel ölçüsü burada yazıldığı gibimi gerçekten? Yani tamam erkekler için bel ölçüsü bu olabilir ama kadınların bel ölçüsü biraz daha küçük olması gerekir diye düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu