Beslenme

Kadınlar için çok Faydalı Besinler

Herkes için faydalı ancak kadınlar için özellikle faydalı olan besinler arasından sizlet için 5 önemli faydalı besin seçtik. Kadınlar bu 5 besini tüketmeleri halinde çok faydasını göreceklerdir.

Yulaf:

Diğer tahıllara göre daha fazla çözülebilen posa içermesi ile öne çıkan tahıl; demir, selenyum, magnezyum, çinko, E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminleri içerir. İyi bir antioksidandır. Kolesterolü düşürür, kan şekerinizi düzenler, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, kilo kontrolüne yardımcı olur.

Yeşil Mercimek:

Tanelerin dış kısmında çözülebilen ve çözülemeyen posa, iç kısmında nişasta ve protein bulunur. Yağ içeriği çok düşüktür ve çoğunluğu doymamış yağ asitlerinden oluşur. Kolesterol içermez. Protein, karbonhidrat, lif, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve yüksek oranda folik asit içeriri. Haftada 3 kere tüketilmelidir. Sindirim sistemi hastalıklarının, bazı kanser türlerinin, kalp ve damar hastalıklarının önlemesinde önerilir.

Bulgur:

Çözülebilen ve çözülemeyen lifler bakımından oldukça zengindir. Karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir. B1, B6 vitaminleri ve niasinden zengin bir besindir. Vücutta dengeleyici etkisi vardır. Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Tokluk hissi vererek kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kestane:

Enerji gereksinimini karşılaması açısından keyifli bir seçenektir. Ayrıca içerdiği vitamin ve mineraller fiziksel ve zihinsel yorgunlukların giderilmesine yardımcı olur. İçeriğindeki potasyum kalp ve kas sistemini uyararak organizmanın su dengesini düzenler. Kasları güçlendirir. Kan dolaşımını hızlandırıp, damar sağlığına katkıda bulunur.

Tarhana:

Besleyici, doyurucu ve tamamlayıcı bir besindir. Pişirilirken içine nohut, mercimek, kıyma gibi besinler eklenerek, besin değeri daha da yükseltilebilir. Diyabet, hipertansiyon be obezitenin tıbbi beslenme tedavisinde glisemik indeksinin beyaz ekmekten düşük olması ve doyurucu özelliğinin fazla olması nedeniyle tavsiye edilen bir besindir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu