KADIN-YAŞAM

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

Ülkemizde bir tabu haline gelse de, ilk gece yani gerdek gecesi daha önceden deneyimlememiş olan çiftlerde cinsel bakımdan büyük bir sorun ortaya çıkarabiliyor. Günümüzde bu deneyimleme süreci ne kadar basit hale gelse de, toplumdaki baskılar, düğün – evlilik dönemi stresi ve çiftin ilk kez bu şekilde bir araya gelmesi büyük bir sorun açabiliyor. Genelde çiftlerin ilk gece de yani gerdek gecesinde böyle problemler yaşadığını da belirtmek mümkün. Öncelikle ilk gecede yani eşinizle baş başa kaldığınız ve tüm çevrenizin sizden tabiri caiz ise cinsel ilişkiye girmenizi beklediği bir gün olması ister istemez sizde ve eşinizde bir baskıya neden olabilir. İlk gece de cinsel ilişki olmak zorunda diye bir kural yoktur. Çiftin uzun bir süreçten sonra evlenmesi ve bunun evliliğe bir ödül olarak tutulması da yanlıştır. Çiftin kendi duygu ve düşünceleri en önce gelir ve her şeyden önce artık bir çift olduğunuzun farkına varmanız, sadece ikilinin arasında ki bir ilişkiye kimsenin karışamayacağını bilmeniz bile sizi rahatlatmaya yetmelidir. Bu süreçte çiftler birbirine baskı yapmamalı, birbirlerini rahatlatmaya çalışmalıdır. Bu her iki tarafında buna hazır olmasını sağlayacak ve evliliğin geleceğine de güzel bir yön verecektir. Kadınların erkeklerden bu gece de daha çok çekingen olduğunu düşünürsek, erkek kendini ne kadar rahat ve hazır hissediyorsa kadının da rahat olmasını beklemeli ve onu rahatlatmaya yönelik olmalıdır. Ruhsal baskıyla kurulan bir cinsel ilişki evliliğin ilerki dönemlerinde kendini çokta belli etmese de büyük bir etken olacaktır ve ne yazık ki bu olumlu bir etken olmayacaktır.

İlk gece korkusu özellikle ülkemizde çok karşılaştığımız, hemen hemen her evli çiftin “acaba nasıl olacak?”, “yapabilecek miyiz?”, “nasıl gerçekleşecek?” ya da “şu yük üstümüzden bi kalksında, şunu bi üstümüzden atalımda” diye düşündüğü bir süreç. Peki gerçekten bu kadar korkunç bir süreç mi? Aslında kötü ya da iyi kişiye göre değişebilen bir konu ama gerçekten cinsellikle ilgili bilgilenmeyle birlikte, karşınızdakinin bir birey olduğunu bilirseniz, birbirinize nasıl davranacağınızı bilirseniz ve birbirinizin evetlerine – hayırlarına saygı duyarsanız aslında o kadar da zor olmayan bir süreç. Hatta bazı çiftlerin “çokta kolay oldu” diye düşünmesi de bu bilgilere ve hoş görüye sahip olmalarındandır.

Peki ilk gece de tam olarak ne yapmak lazım? Her şeyden önce acele etmemek, sakin olmak, rahat olmak ve hatta mümkünse daha sakin bir şekilde gerçekleştirmek için ilk gece yapmamak (cinselliğin üzerindeki baskıyı biraz da olsa kırmak için) ve ön sevişmeye önem vermek ve iki tarafında keyif aldığı sürede acele etmeden birleşme sürecini gerçekleştirmek uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Bunların yanında erkekten çok kadının keyif alması biraz daha önemlidir. İlk gece de kadın keyif aldığı zaman vajen ıslanır, kayganlaşır ve birleşmeye uygun hale gelecek şekilde bir fiziksel hazırlık yapar. Nasıl ki erkekler ereksiyon oluyorsa, kadında da o keyif süreciyle birlikte düzgün bir hazırlık olur ve vajinada ıslanma, kayganlaşmayla birlikte kan pompalanması olur ve bu birleşmeyi iki taraf içinde kolay ve zevkli hale getirecek büyük bir etkendir. Uzmanların dediğine göre ise ilk gece ki birleşmede kan beklenmez. Bunun yanlış bir bilgi olduğunu belirtirler. Olabilecek şey eğer gerçekten uygun bir birleşmeyse en fazla pembe bir lekelenme ya da kahverengi bir lekelenmedir. Hatta Türkiye de ki kadınların %30’unda ne pembe ne kahverengi lekelenme olur. Çünkü vajen yapısı itibari ile daha geniş bir yapı sistemi varsa kızlık zarı daha esnekse kan da olmayacaktır. Bu “kan” olmaması ülkemizde ki bazı düşüncelere göre sıkıntı oluşturuyor ama öncelikle birazcık bilgi almak herkes için iyi olacaktır ve birbirinizi gereksiz zorlamamak, bilgilenmek, biribirinize karşı saygı sınırlarınızı geçmeyin ve illa bir “kan” beklentiniz olmasın. Önemli olan kan değil mutlu olabilmektir. Bunu da lütfen aklınızda bulundurun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu