Ahmet MarankiGenel

Hafıza Zayıflığı ve Unutkanlık İçin Pratik Bitkisel Formüller

Hafıza Zayıflığı ve Unutkanlık

Unutkanlık son yıllarda sık rastlanan, sosyal yaşantımızı etkileyen önemli bir durumdur. Hafıza zayıflığının bu kadar artmasında, çeşitli hastalıkların yanı sıra modern hayatın getirdiği bazı durumlarda etkilidir.
Unutkanlığa bazen gizli bir depresyon sebep olabileceği gibi bazen de hafıza depomuza kapasitesinin üstünde kayıt yüklenmesiyle ilgili olabilir. Elektronik aygıtlarla çok içli dışlı olan kimselerde bir cins enerji problemi oluşmakta ve bu tür aletlerin aşırı kullanımı kişilerde bellek problemine yol açmaktadır.
Hafızamızı geliştirmek için satranç, dama, puzzle gibi oyunlar ve bilmece, bulmaca çözmek oldukça yararlıdır.
Beyninizin çok dolu olduğunu hissettiğiniz dönemlerde biraz tatil yapmaya çalışın ve bol bol uyuyun. B6, B12, E, C vitaminleri, folik asit, omega-3 yağ asitleri, soya, lesitin; ayrıca adaçayı, yeşil çay, kahve, meyve çayları, biberiye, zencefil, karabiber ve kakule unutkanlığın en aza indirilmesinde yardımcı olur.

Hafıza Zayıflığı ve Unutkanlık için Pratik Bitkisel Formüller

– Her gün bir avuç kuru üzümün çekirdekleriyle birlikte tüketilmesi önerilir.
– Her gün dönüşümlü olarak yenilen (bir gün fındık, bir gün ceviz gibi) 5 adet fındık, 5 adet ceviz ya da 5 adet badem içindeki etken maddeler ve içerdiği mineraller sebebiyle unutkanlıkta kullanılması tavsiye edilir.
– Burun yoluyla yapılan nefes teknikleri beyne oksijen gitmesini sağladığı için unutkanlıkta izlenmesi gereken önemli bir yoldur. Burundan nefes alınıp, 15 saniye kadar bekletilip tekrar burundan verilir.
– 1 bardak kaynar suya 4-10 gram kadar karanfil konulup, 10 dakika bekletilir. Demlenen çayın 2 kerede tüketilmesi önerilir.
– 1 bardak suda 1,5 kaşık şekerle ezilen 15 adet bademin süt haline getirildikten sonra, ılık halde akşamları içilmesi tavsiye edilir.
– 1 bardak kaynar suya 10 gram biberiye konulup, 10 dakika bekletilir. Demlenen biberiye çayının 2 kerede tüketilmesi önerilir.
Kaynak: Posta Gazetesi Maranki İle Şifalı Bitkiler Dergisi Eki

>> Posta Gazetesi Maranki ile Şifalı Bitkiler Dergisi 1. Sayı Tüm Yazılar <<

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. tülay nakman dedi ki:

    unutkanlık kürünü kızıma nasıl içirebilirim kızım 10 yaşında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu