Genel Sağlık

Faranjit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Faranjitin belirtileri  : Yutakda iltihap oluşması anlamına gelir. Bademcik ile yutak arasında tonsillit iltihabı olarak değerlendirilebilir.Hem bademcik hem yutak etkilenmiş olabilir. Kronik faranjit durumlarından alerj yada burun tıkanması sorumludur.Alkol yada sigara gibi alerjik sebebler yanında tozlu ortamlar ve kimyasal maddeler solunmakdan uzak durmalısınız. Burunda sorun varsa eğer açtırmalısınız.
Faranjit boğaz mukozasının iltihaplaması ile oluşur ve aniden çıkarsa eğer akut faranjit yada uzun süre sonra çıkarsa eğer kronik farenjit olabilir. Gripden dolayı çıkarsa eğer boğaz mukozasına yerleşen virüs iltihaplanmaya neden olabilir. Boğaz ağrısı yada kuruması yapabilir.
Akut faranjit durumu ise her insanda oluşabilir. Virüslerin neden olduğu iltihaplanma zamanında tedavi edilmezse eğe buna bakterilerde karışır ve iltihaplanma karmaşık bir hal alır. Boğaz iltihaplanması bademciklerin ve bademciklerin arkasında bulunan kaslarda iltihaba neden olur. Buda kulak ağrısı yada ateşlenme yapabilir.
Kronik faranjit ise alkol, sigara, toz, kimyasal araçlar ve gazlardan dolayı tahribat yapabilir. Bazıları ise ağızlarından nefes alırlar ve bu durumda kurumalara neden olabilir.
Boğaz iltihaplanmasına genel olarak diş ve ağız bakımı, alkol ve sigara, kimyasal ilaçlardaki katkı maddeleri neden olabilir.Bundan dolayıda doktorlar sebebini araştırmalıdırlar… Teşhis için ise endoskop, kan testi, röntgen çekimi gerekebilir.
Akut faranjit tedavisi için şifalı sıcak çaylar içilebilir. Tuzlu su ile ağız gargara edilebilir. Antibiyotik ilaçlar kullanılabilir.
Kronik farenjitin tedavisnde ise neden olan etmenlerden uzak durulmalıdır. Faranjit çayları, okaliptüs ve hatmi, papatya ile mirra çayları rahatlatabilir.Evlerde soba yada kalorifer üzerlerine su buharlaştırmak için kaplar yada su buhar makineleri alınarak konabilir.
Faranjit için öneriler :

  • Sigara ve tozlu ortamlardan uzak durun
  • Alkol ile sigara kullanmayın
  • Geceleri uyurken odanızı nemlendirin yada peteklerinize su askıları asın buharlaşma sağlayın.
  • Bol miktarda sıvı alın.
  • Acı yada baharatlardan uzak durun.
  • Asitli içeçecekler içmeyin
  • Dinlenin
  • Burundan nefes alın
  • Alerjiniz olan maddeleri tesbit edin ve uzak durun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu