Ağız - Diş SağlığıGenel

Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Günlük yaşama ve uyku düzenine verdiği zararlardan dolayı birçok kişinin kabusu olan diş sorunlarından korunmak ister misiniz? O halde diş sağlığınız için neler yapılması gerektiğine deyinelim. Dişlerinizin sağlığı için onlara iyi bakmalısınız. Diş sağlığını korumak için neler yapmalıyız uzmanların tavsiyelerinden öğrenelim.

Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Anne karnından başlayarak diş sağlığını koruma da en önemli mineral kalsiyumdur. Süt, yoğurt, peynir, kefir ve koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumdan zengindir.

0-3 yaşta yeterli flor alımının olmasının gelecekte oluşacak diş çürümelerini önlediğini ispatlayan yayınlar bulunmaktadır. Flor alımı suyla gerçekleşmektedir, bu dönemde yeterli alınan flor dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktadır.

Anne karnından başlayarak yeterli D vitamini alımının diş yapısını güçlendirdiğini biliyoruz. D vitaminin en önemli kaynağı güneştir. Her gün yarım saat açık havada olmaya gayret edin.

Fosfor, diş gelişimi sırasında dişlerin yapısında önemli rol oynayan bir başka mineraldir. Proteinden yüksek gıdalar genelde fosfordan da yüksektir. Günlük beslenmenizde protein alımınız ( et-tavuk-balık-süt ürünler- kurubaklagiller ) yeterliyse yeterli fosforu da alıyorsunuz demektir.

Gazlı içecekler, dişleri aşındırır. Bu yüzden gazoz, meyve suları, soda gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın.

Çay- kahve gibi renkli içecekler diş yapısının sararmasına sebep olur,bu da estetik olarak hoş bir görüntü yaratmaz , çay –kahve tüketiminize dikkat edin.

Elma, havuç, ayva gibi sert besinlerin ısırılarak yenmesi diş etlerini güçlendirdiği gibi dişlerin mekanik temizlenmesini de sağlar. Bu tarz meyveleri ısırarak yemeye özen gösterin.

Yemeklerden sonra su içmeye çalışın. Besinlerin renklerinin diş minelerinize geçişini azaltır.

Ağız ve diş sağlığı için günde 2 kere dişlerinizi mutlaka fırçalayın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. arkadaşlar diş sorunlarınız asla ihmal etmeyin ben bir hekim olarak sizi uyarıyorum
    diş sağlığı ihmale gelmez ne yapın yapın bikaç ayda bir diş doktoruna uğrayın diş sağlığını ihmal etmeyin lütfen..
    bu arada sormak istedikleriniz olursa bana buradan yorum yazarsanız cevaplamaya çalışırım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu