DiyetGenel

Başladığım diyeti bozdum ne yapacağım ?

Hevesle başladığım diyet i malesef bozdum ne yapacağım? Diyeti bozunca devam etmemin yararı olur mu? Diyeti bozmanın ne gibi zararları vardır?
Diyeti bozanların çoğu o diyete bitmiş gözüyle bakar. Oysa her şeyin başladığı nokta orası. Asıl beceri devam etmekte. Diyet yaparken verdiğiniz her kilo size nasıl motivasyon sağlıyorsa diyet listeniz dışındaki bir şeylerden atıştırıp diyeti bozmanızda o kadar cesaretinizi kırar.
Diyet yapan hemen herkesin yaşadığı bir durumdur bu. Sonucu ise vicdan azabı, suçluluk duygusu ve kendiniz ile iradesizliğinize karşı hissettiğiniz öfkedir. Ardından şu düşünce beyninize çöreklenmeye başlar.
Diyeti bozmaktan kaynaklanan kendinize yönelttiğiniz eleştirel duyguları daha genişletip anlatmak mümkün ama sanırım neden bahsettiğimi hepimiz biliyoruz. Sorunun anahtarı ise gene sizde düşünme biçiminizi değiştirebilmenizde.
Diyet yapmaya bir oyun gibi bakabiliriz. Bazıları oyunu kazanç ve yenilgileriyle kabul ederken bazıları için kaybetmek dayanılmazdır. Kaybedince de surat asıp bir kenara çekilip oyunu bırakırlar. Oysa kilo verme oyununda durum biraz daha farklıdır. Bir diyet programı uygularken diyet listenizin dışına çıkıp yememeniz gereken şeyleri yemek mutlak bir son değildir. Ama tabiki eğer hatanızı fark ettiğiniz yerde durmayı bilirseniz.
Bu esnada çoğumuz bu durumun nerede sonlanacağını düşünür. Aslında bu tamda her şeyin başladığı noktadır. Öncelikle elde tutulur gerçekleri bir gözden geçirelim. Ama bu şimdiye kadarki başarınızın yanında fazla bir şey sayılmaz. Kaldıki yarım yada bir kilo vermek sizin için problem değil. Daha kendiniz fark bile edemeden verirsiniz o yarım kiloyu.
Onca çaba harcadıktan sonra böyle bir kaçamak yaptığımız için kendimize o kadar kızıyoruzki kafamızın içinde düşünceler yıldırım hızıyla akıp gitmeye başlıyor. İradesiz diyoruz kendimize ama asla başaramayacaksın. Hep ama hep şişko kalacaksın. Bunları düşündükçe daha da negatif oluyoruz. Buna çözüm olarakda diyete son vermeyi buluyoruz.
Oysa kaldığımız yerden devam edebilsek. Yapmamanız gereken bir şey yaptınız. Tüm hayatınızı çöpe atıyor musunuz. Atmadığınıza göre diyetinizi niçin bırakasınızki. Unutmayın oyunu kazanmanın yolu devam etmekten geçer. Bırakırsanız tüm kazanma şansınızı boşa harcamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Yorumlar 2

  1. Leyla dedi ki:

    Ben 6 gundur beslenmeme dikkat ediyorum,yagli.tuzlu,sekerli filan hic bir sey yemiyorum yarin tam 1 hafta olacak ama ben bu gun 3-4 tane yapraks armasi yedim,tabi hemen kendime geldim kaldigim yerden devam edicem ,acaba bi zarari olur ya korkuyorum 1 haftalik emegim bosa gidicek diye;(((

  2. merabalar ben nursah 14 yasındayım kılom cok fazla diyete baslıyorum bozuyorum sonra zaten bozdum diyip yemeye devam ediyorum yarın baslıyorum sonra geri bozuyorum lutfen yardımcı olun cok kiloluyum doktora gittim doktorun diyetine uyamıyorum ilk ayım guzeldı ama sımdı uyamıyorum ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu