Alternatif TıpKadın HastalıklarıŞifalı BitkilerŞifalı Tarifler

Adet Söktüren Bitkiler Nelerdir?

Kadınlarda düzenli olarak, belli zaman aralıklarında regl olmaktadır. Bazı sebeplerden dolayı düzenli olarak gerçekleşen adet gecikebilmektedir. Bu gecikme sonrası da bireylerde sinir bozukluğu, belirli bölgelerde şişlik, ruhsal sıkıntı, gerginlik gibi hem fiziksel hem de ruhsal bir sıkıntı yaratabilmektedir. İşte bu yüzden adet söktürücü olarak kullanabileceğiniz bir kaç formülden bahsedeceğiz.

Adet Söktürücü Olarak Kullanılabilecek Bitkiler

Bunlardan birisi ısırgan otudur. Hiç beğenmediğimiz, elimizi dağlayan o ısırgan otunu alıyoruz, bunun yanında civan perçemini ve böğürtlen alıyoruz. Bu üç bitki kafi gelmektedir fakat kullanırken bazı şeylere dikkat etmemiz gerekmektedir. Isırgan otunu yemekten 1 saat önce, civan perçemini yemekten yarım saat önce ve böğürtleni de yemekten 1 saat sonra alacak şekilde çay haline getireceksiniz. Bu çayı yapıp sabah, öğle ve akşam içtiğiniz zaman vücudunuzun fonksiyonlarının yerine geldiğini göreceksiniz.

Bunların dışında melisa çayıyla da vücudu desteklemenizde fayda vardır. Adet dönemlerinin kesintiye uğramasında bir çok neden vardır. Sinir, stres ve gerginlik bunlardan bir kaçıdır. Bu bakımdan melisa çayıyla beraber vücudu desteklerseniz adet olmanızın daha çabuk gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde vücudunuzu eski, düzenli haline sokabilir ve rahatlatabilirsiniz.

Isırgan otu çayı nasıl yapılır bu konuyu daha sonra sizlerle detaylı olarak paylaşacağız. Bu tür adet söktürücü çaylar adet döngüsünü etkileyeceği için hamile kalmak isteyenlerin içmesi tavsiye edilmez. Ayrıca ısırgan otu çayının hamileler ve emziren anneler üzerinde ki yan etkileri bilinmediği için kullanmaları tavsiye edilmez. Ayrıca ısırgan otu yaprakları açık yara vs. üzerinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Kan şekeri sorunu olanlar, böbrek sorunu olanlar kısacası buna benzer rahatsızlığı olan kişiler ısırgan otu veya diğer çayları kullanmadan önce doktora danışması daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu