Ağız - Diş SağlığıGenel

Zirkonyum Diş

Bu yöntemde porselen kaplamada alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü olan zirkonyum, estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilen tek malzemedir. En büyük avantajı sahip olduğu yüksek dayanıklılıkla arka dişlerdeki köprülerde de son derece estetik bir görünüm sağlamasıdır.

ZİRKONYUM NEDİR?

Uzun yıllardır porselen kaplamalarda dayanıklılığı sağlamak için metal bir alt yapı kullanılmaktaydı. Bu metal alt yapının diş etlerinin sağlığına olumsuz etkisi, ağız kokusu, genel vücut sağlığına olumsuz etkileri ve en önemlisi estetik yönden sakıncaları olduğu için, porselen alt yapısında metale alternatif bir malzeme bulmak için araştırmalar yıllardır sürmekteydi ve sonunda zirkonyumun diş hekimliğinde metalin yerine kullanılması ile yeni bir devir başlamış oldu.

Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kaplama ve köprüler Ceramic ve Zirkonyum terimlerinin birleştirilmesiyle oluşan CERCON kısa adı ile anılmaktadır. Bu yeni uygulama ile hastada oluşan estetik kaygılar tamamen ortadan kalkmaktadır.

Zirkonyum temelli kaplamalar tek diş kaplamaları, köprüler ve implant üst kaplamalarda kullanılabilmektedir.

Zirkonyum Dişlerin Avantajları

Zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar diş eti problemlerine ve alerjiye neden olmamasının yanı sıra ışık geçirgenliği ile doğal dişlere yakın bir estetik ve fonksiyon olanağı sağlamaktadır. Ağızda tat bozukluğuna, dişeti hastalıklarına ve ağız kokusuna neden olmayan sağlıklı bir materyaldir.

Zirkonyum alt yapı üzerine yerleştirilen seramik, yiyecek atıklarının ve mikroorganizmaların diş yüzeyine tutunma oranını azaltarak plak oluşumunu önlemektedir. Böylece iyi bir ağız hijyeni sağlanmaktadır. Zirkonyum ısıyı iletmediği için sıcak ve soğuk yiyecekler dişlerde hassasiyet ve sızlama yaratmaz.

Zirkonyumun en önemli özelliklerinden biri de antibakteriyel olmasıdır. Dolayısıyla dişlerin korunması ve ağız kokusu oluşturmamasından ötürü de son derece avantajlıdır.

Sonuç olarak Cercon’un, diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek kaliteye sahip malzeme olduğu söylenebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu