Genel Sağlık

Yetişkinlerde Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Ateşimiz çıktığında çoğumuzun yaptığı bir sürü hata bulunmaktadır. Yetişkinlerde ateş yüksekliği olduğu zaman genellikle yapılan yanlışlardan bir tanesi kişinin üşüme hissiyatıyla birlikte üst üste giyinmesidir. Ateş yükselmesi genellikle üşümeyle birlikte ortaya çıkar. Bu üşüme hissiyatından dolayı üzerine kat kat giyinmeler, battaniyeler, yorganlar almalar görülmektedir. Bu hareket çok yanlıştır. Ateş yüksekliği olan bir insanın mutlaka ince bir tişört ve bir şortla birlikte durması yerinde olur. Çünkü bu tür uygulamalar, yorganın altına girmeler, daha kalın giysiler giymek kişinin vücut ısısını daha da yükseltebilir ve ateşin daha patolojik, daha hastalık verici hale gelmesine neden olabilir.

Yüksek ateş nasıl düşürülür?

Ateş yüksekliği olan bir birey öncelikle üzerindeki kıyafetleri çıkarmalıdır. Bununla birlikte mutlaka soğuk uygulama yapmak gerekmektedir. Özellikle alna, koltuk altlarına ve diz altlarına ıslatılmış havlular koyularak ateş düşürülmeye çalışılabilir. Buna rağmen ateş düşmüyorsa vücut ısısında ılık duş almak da ateşin düşmesine yardımcı olabilir. Yine burada ateş düşürmek için çok soğuk suyla duş alanlar olmaktadır. Bu çok yanlış bir uygulamadır, çok soğuk suyla duş almak tekrar ateşin yükselmesine neden olabilmektedir. Aynı şekilde çok sıcak suyla yıkanılması da ateşin daha çok artmasına neden olacağından ılık bir suyla duş alınması gerekmektedir.
18 yaşın üstündeki yetişkin bireylerde ateş düşürmek için bazı ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlardan da faydalanılabilir. Bunlara rağmen ateş düşmeyip, hala yükselmeye devam ediyorsa muhakkak doktora başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu