GenelSoru - Cevap

Uzmanlar sorularınızı cevaplıyor – 6

Merhaba.Ben 23 yaşındayım regl dönemlerim düzenli ama çok kısa (3 gün sürürüyor)ve az oluyor. Bu normal midir yoksa jinekoloğ’a gitmelimiyim? Teşekkür ediyorum.
Adet kanaması miktarı kadından kadına çok değişkendir ve kadının yaşı ilerledikçe azalma eğilimi gösterir. Sizin kanamalarınız baştan beri böyle olduğuna göre merak edilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.
24 yaşında bekar genç kızım 2000 yılında sağ yumurtalığımdan kist ameliyatı oldum ve ameliyatta yalnızca kistim alındı. Doktora 5 ay sonra gittiğimde bir daha gelme kist olmaz dedi.2004 nisan ayında merak ettiğimden yine gittim ve tekrar aynı yumurtalıkta kist gördü.3 ay doğum kontol ilacı verdi kistin büyüklüğü 7 cm ve tekrar ameliyat diyor. Ameliyat beni çok korkutuyor çünkü ilaç hiç kisti küçültmemiş sizden acil yardım bekliyorum teşekkürler.
Yumurtalık kistleri çok sık oluşurlar ve çoğu kadında kendiliğinden kaybolurlar ve bazı durumlarda doğum kontrol hapı kullanımı kistin kaybolmasına yardımcı olabilir. Ancak 7 santimetrelik bir kistin ameliyatla çıkarılması gerekir. Bunun nedeni öncelikle çıkarılan dokunun patolojik incelemesinin yapılmasıyla tabiyatının anlaşılması diğer nedeni de bu kistin kendi etrafında dönerek yumurtalık dokusunun canlılığını yitirmesine neden olma riskinin bulunmasıdır.
Merhaba ben 22 yaşında bir genç kızım. Bir sorunum var daha doğrusu sorun olup olmadğını bilmiyorum. Erkek arkadaşım var cinsel anlamda birleşme yaşamadık ama sevişiyoruz. Onunla sevişirken hatta sulandığımı hissediyorum ve bu süre 1 saat filan olursa baya sulanıyorum. Ona belli etmemek için reglimde kullandığım pedlerden kullanıyorum. Sizce bu bir rahatsızlık mı yoksa normal olan birşey mi?
Aşırı cinsel uyarılma böyle bir durumu beraberinde getirir ve normal olarak kabul edilir.
Ben beş yıllık evliyim şu ana kadar geri çekme yöntemini kullanyorduk. Spiral taktımak istiyorum. Hiç doğum yapmadığım için spiral takılamayacağını duydum doğru mu?
Hiç doğum yapmamış kadınlarda teknik olarak spiral takılması biraz daha zor olabilir ama eğer doğum kontrol hapı kullanımına engel bir durum söz konusuysa veya siz hap kullanmak istemiyorsanız ikinci seçenek olarak spiral düşünülebilir.
Ben 24 yaşındayım. 21 martta evlendim, evlenmeden önce adet geciktirici hap ve evlendikten iki gün sonra norlevo adında ertesi gün hapı kullandım ve 27 martta adet gördüm. İkinci adet dönemim iki hafta gecikince doktora gittim adet olabilmem için altı günlük hap verdi ve sonunda adet oldum, bu arada yumurtalıklarımda kistler olduğunu söyledi ve bana doğum kontrol hapı tavsiye etmedi. Hamile kalmamı tavsiye etti, şimdi ise adet tarihim geldi ama adet olamıyorum, acaba bunun nedeni kullandığım haplar mı ve doğum kontrol hapı konusunda ne düşünüyorsunuz?
Sizin bahsettiğiniz orun polikistik over adı verilen duruma uyuyor. Burada yumurtalıklarda ortaya çıkan çok sayıda kist, yumurtlama bozukluğunun bir göstergesi. Yumurtlama bozukluğu ise genellikle adet düzensizliği ve çoğu durumda tüylenmeye neden olur. Gebe kalmak iyi bir çözüm olabilir, ancak eğer gebelik düşünmüyorsanız adetlerinizin düzenlenmesi için doğum kontrol hapı kullanmanızda fayda var.
3 aydır diane 35 kullanıyorum, son adet tarihim Haziran 12, Haziran 26’da hamile kalmış olabilir miyim, diane 35’in koruyucu özelliğinin az olduğunu duydum. Ben ilacı düzenli kullanıyorum ayrca bu ilaç bana polikistik over rahatszlığı olduğu için verildi.
Diane 35 oldukça etkili bir doğum kontrol hapıdır ve gebelik bu ilacı düzenli kullanan kadınlarda ender durumlarda oluşur.
Merhaba ben 20 yaşındaym arkadaşımla bir ilişkiye girdim galiba kızlık zarım bozuldu arkadaşım içime boşalmadı ama 1 aydır adet görmüyorum acaba hamile kalma olaslığım var mı?
Adet gecikmesi olan her kadının öncelikle gebelik ihtimalini göz önünde bulundurması gerekir.
Ben 2 ay önce kürtaj oldum ancak halen adet kanaması görmedim. Kürtaj yapan doktor bunun normal olduğunu ve bir sorun olmadığını söylüyor ama ben yine de huzursuzum. Bu konuda bana ne önerirsiniz?
Kürtaj sonrası ilk kanama 6. hafta bitimine kadar gerçekleşmelidir. Eğer kanama olmamışsa öncelikle bazı ilaçlarla adet gördürülmeye çalışılır, ayrıca yeni bir gebelik ihtimali gözden kaçırılmamalıdır.
Benim testesteron hormonum yüksek ve ilaçla tedavi görüyorum; merak ettiim bu hormonun yüksekliğinin cinsel anlamda bir isteksizlik yaratır mı?
Testosteron hormonu hem erkek hem de kadında cinsel isteği yönetir ve bu hormonun seviyesinin düşük olması isteksizlik yaratır, yüksek olması ise ancak çok aşırı yükeklik durumlarında isteği artırabilir.
İlişki esnasında kızlık zarı yırtıldığında kanama olunca ilişkiye devam edilir mi yoksa kanamanın tamamen geçmesinimi beklemek gerekir?
İlişki esnasında kızlık zarı yırtıldıktan sonra oluşan kanama genellikle ilişkinin devam etmesiyle oluşan mekanik tampon etkisiyle durduğundan ilişkiye devam edilmesi uygundur.
7 aylık hamileyim bebeğim ters duruyor kafası yukarıda ayaklar aşağıda doktorum sezeryan dedi bebek doğuma kadar döner mi?
Bebeğin pozisyonu doğum ağrıları başlayana kadar değişebilir ancak özellikle 34. haftadan sonra genellikle sabit kalır. Şu anda sezaryan kararı vermek için erken olabilir.
Uzman: Op.Dr. Kağan Kocatepe

>>> Uzmanlar Sorularınızı Cevaplıyor Tüm Liste

İlgili Makaleler

Yorumlar 47

 1. perihan dedi ki:

  doktor bey ben hamileyim beş aylık bende intap var bebe zararı olurmu sizi takip ediyorum ve bir doktor olarak çok begeniyorum

 2. Özlem dedi ki:

  Merhaba bn iliskiye ilk kez girdim kanama olmadim ama iki gun sonra damla damla kan geliyor ve arada tekrar ediyor ama et parcasi gibi birsey dustu sizce bunun sebebi nedir ve lavaboya gidince vajinamda cok agri oluyor sizce bunun sebebi nedir

 3. Gamze dedi ki:

  Mrb ben nisanliyim nikah felan kiyildi ben nisanlimla birlikte oldum kizlik zarim patladi ama suan icinde et parcasi gibi bisey var elimle alamadim cunki aci veriyo sizce bu ne bana bi akil verin doktora gitmem dogru olur mu

 4. leyla dedi ki:

  merhaba dugun.gecesii.adet oldum.ve ertesi.gun.adet geciktirici.kullandim. bunun.ustune.iliskiye.girip kizlik.bozulurmu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu