GenelSoru - Cevap

Tsh değerleri; tsh değerleri kaç olmalı? tsh normal değerleri kaç?

Tsh değeri nedir? Kan tahlilinde tsh normal değerleri kaç? Tsh değerleri normalde kaç olmalı?Tsh değeri düşük veya yükske olması ne ifade eder?

Tsh dTsh değerleri için sizden gelen soru: Merhaba ben 29 yaşında bir bayanım. Bundan tam 10 yıl önce arasıra olan vücudumda baştan ayağa karıncalanma, uyuşma, çarpıntı gibi şikayetlerle doktora gittim.

Guatrdan şüphelendiler ama sintigrafi sonucunda basit diffuz guatr denildi ve herhangi bir tedavi uygulanmadı. Sadece yediklerime dikkat etmem gerektiği söylendi. Ayrıca tsh değerim 0.56 civarlarında idi. Şimdi aradan 10 yıl geçti ve hiçbir şikayetim olmadı.

Bebek düşündüğüm için kadın doğum dokturuna genel bir muayeneye gittim ve yapılan testler sonucunda bugüngkü tsh değerim 10.13 çıktı ve hamile kalmadan önce tedavi görmem gerektiğini söyledi.

Dahiliye dr benden T3 ve T4 (serbest) testleri istedi.T3 4.31 T4 11.63 çıktı. Doktor bana levotiron verdi ve sadece yarım tablet içmemi söyledi. 1 ay sonra kesebilirsin dedi. Başka doktorlara teyit amaçlı sordum ve yarım iç hatta içmesende olur denildi.

TSH değerim maksimum değerin bu kadar üstündeyken ve kadın doğum doktorum tedavi görmemi söylemişken diğerlerinin içmesende olur yada yarım iç demesi normalmidir. Endokronoloji uzmanına gideceğim ve bilinçli gitmek istiyorum. Kafamda oluşan sorularla ilgili beni bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim.

Doktorun verdiği yanıt: TSH nin yuksek olmasi hipotiroidi lehinedir ancak beraberinde serbest T4 un dusuk olamasini bekleriz. Total T4 normal burada gizli bir hipotiroidi var gozukuyor.

Esasen burada tiroid antikorlari tiroidi etkilemis olabilir. Bu atiokorlara bakmak ve TSH ile serbest T3 ve Serbest T4 degerleri de tekrarlanmalidir. Eger serbestler normal, guatr ve nodul yok, antikorlar normal ise beklenebilir ve takip edilirsiniz.

Ancak gizli guatr bir oranda saglikli hamileliliği etkileyebileceğinden bu değerlerin bile tedavisi dogru olacaktir. Dolayasıyla rakamlar sizin icinde bulunacaginiz durumla ilgilidir. Tedavi ile hersey normale gelse de hamilelik tekrar hormonal bozulmaya teorik olarak yol acabileceginden gebelik boyunca hormonal kontrol yaptirmak doğru olur. Endokrinologla calisabilen bir kadin dogum uzmanı doğru olacaktır.

Bu şekilde aklınıza takılan soruları hocamızın daha önceki cevaplarından ulaşabilirsiniz

 

İlgili Makaleler

Yorumlar 33

 1. Zeynep dedi ki:

  Tsh 3.5 refarans araligi 0.27/4.2
  Serbest t4 1.18 refans aralığı 0.93/1.7
  Normal mi

 2. Zeynep dedi ki:

  Tsh degerim 3.5 referans araligi 0.27/4.2
  Serbest T4 1.18 referans araligi

 3. Mert Onay dedi ki:

  TSH 1.226
  SERBEST T4 11.23

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu