Genel Sağlık

Sistit Nedir?

Sistit mesane iltihabı demektir. Mesanenin diğer adı idrar kesesi bir diğer adı da idrar torbasıdır. Yani idrarı biriktiren ve belli aralıklarla boşaltan içi boş bir organdır. Mesanenin iltihabı genellikle kadınlarda görülen bir meseledir. Çünkü mesanenin iltihabı, idrar yolundan genellikle bakterilerin yani mikropların mesaneye ulaşmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Kadınlarda idrar yolu, yani mesaneden dışarıya açılan yol yaklaşık 2,5 – 3 cm’lik kısa bir yoldur. Erkeklerde ise erkeklik organı nedeniyle yaklaşık  onbeş – yirmi santim boyutlarında olur.

Üstelik erkeklerde idrar yolunun etrafını kaplayan ve dışarıdan bir şeyin girmesine izin vermeyen prostat adı verilen koruyucu organ vardır. O yüzden dışarıdan bir mikrobun erkek mesanesine ulaşması çok zor olduğu için erkeklerde sistit daha nadir gözükürken, kadınlarda çok kısa bir idrar yolu ile mesane dışarıya açıldığı için ve dışarıda açılmış olduğu noktada kadınlık organı gibi bol bakteri içeren bir organla yakın olduğu için kadınlarda sistit daha fazla gözükmektedir.

Özellikle hijyensiz yapılan cinsel aktiviteler de sistit durumunu ortaya çıkarabilir çünkü cinsellik içerisindeki hareketlilik bu mikropların 2,5 cm’lik yolu aşmasını kolaylaştırabilir ve sistit oluşumuna neden olabilir. Her idrar yolu enfeksiyonu sistit olmayacağı gibi bunun en doğru çözümünü ve sağlamasını hekiminizin yapacağını unutmayın ve sistitle ilgili bir şüpheniz varsa hekiminize görünmeyi ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu