GüzellikKENDİN YAPSağlıklı YaşamŞifalı BitkilerŞifalı TariflerZayıflama

Detoks Nedir, Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

Detoks, detoksifikasyon kelimesinden gelmektedir. Yani toksinlerden arınma anlamındadır. Aslında detox kilo verme amacıyla yapılan bir şey değildir. Yani vücudumuzdan toksinleri arındırma için yapılan bir şey fakat beraberinde kilo kaybını da birlikte getirebiliyor. Bağırsaklarımızı ve karaciğerimizi temizlediği için aslında yan etki olarakta kilo veriliyor. Ama tabi ki bu olumlu bir yan etkidir. Detoks bu günlerde çok popüler ama detoksun asıl amacı dediğimiz gibi toksinleri uzaklaştırmaktır.

Vücutta neden toksin oluşur?

Toksinler hava yoluyla, solunum yoluyla, kullandığımız besinler aracılığıyla, içtiğimiz suyla veya kullandığımız ilaçlarla beraber gelebilir. Toksinler vücuda yerleşir ve birikirler.

Detoks Nasıl Yapılır?

Öncelikle detoksu hiç bir hastalığı olmayanlar yapmalıdır. Karaciğer, böbrek rahatsızlığı olanlar, 17 yaşından küçük olanlar, hamileler ve emziren bayanlar detoks yapmamalıdır. Detoks yapmak için tam bir arınma hali olmalıdır. Ruh, beden ve zihin üçlüsü bir arada olmalıdır. Örneğin yeşil, huzurlu bir ortamda 3 gün geçiriyorsunuz. Bu 3 gün boyunca spor, egzersizinizi güzelce yapıyorsunuz. Detoks suyunuzu içip, sağlıklı, herhangi bir katı maddesi olmayan besinlerle besleniyorsunuz. İşte bu tam bir detoks durumudur.

Detoks Çeşitleri

Tamamen sıvı beslenmeyle detokslar ve yarı sıvı, yarı katı detoks şeklinde detoks çeşitleri bulunmaktadır. Detoks maksimum 7 gün süreyle uygulanmalıdır. 1 günlük, 3 günlük ve 7 günlük detokslar mevcuttur.

  • Çorba detoksları,
  • Sebze detoksları,
  • Protein detoksları,
  • Meyve detoksları,
  • Yeşil detokslar.

Detoks Suyu Nasıl Yapılır?

Kullanılan Malzemeler:
– Ispanak (1 Avuç Kadar)
– Limon (1 Tane)
– Salatalık (2 Tane)
– Zencefil (1 Parça Taze Zencefil)
– Roka (Yarım Demet Kadar)
– Dere Otu (Yarım Demet Kadar)
– Su (1 Bardak)

Yukarıdaki malzemeleri verilen ölçüde temin edip blenderdan geçiriyorsunuz ve detoks suyu yapılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu