Diyet

Kilo Almanın Sebepleri

KadınBu yazımızda fazla kilolarınızın bedeninize neler yapabileceğinden bahsedeceğiz. Kadın için fazla kilolar her zaman sinir bozucu birer dert olmuştur ama asıl önemli olan bu kiloların nereden ve ne sebeple geldiği. Kilo almanın birden çok yolu var fakat insan vücudundaki bazı durumlar bu kilolardan daha önemli.

1) Böbrek Üstü Bezlerinin Çok Çalışması

Özellikle kendini enseden başlayan ağrılarla gösteren, boyun bölgesinde kalınlaşma ve yağlanmaya sebep olan, yüzünüzün yuvarlak şekil almasına sebep olup yine yüzde sivilce yapan ve bel bölgesinde aşırı yağlanma mor renkli lekeler, çatlaklar böbrek üstü bezlerinin çok çalışmasıyla alakası olabilir. Aşırı stres gibi durumlar böbrek üstü bezinin çok çalışmasına neden olabilir.

2) Uyku Apnesi

Geceleri horluyor, sabah uyandığınızda yorgun ve halsiz hissediyorsanız; boyun, ense, göğüs kısmınız aşırı terlemiş oluyorsa gündüzleri her rahat hissettiğinizde uyukluyorsanız uyku apnesi hastası olabilirsiniz ve uyku apnesi hastalarının geneli kilo almaya eğilimli ve ya kilolu insanlardır.

3) D Vitamini Eksikliği

Vücudumuzun güneş ışınlarından elde ettiği D vitamini, vücuttaki fonksiyonları oldukça fazla olan bir vitamin ve D vitamini azlığı insan vücudunda hormon değerlerini değiştirerek insülin direncini arttırıyor bu da kilo almanıza sebep oluyor.

4) İnsülin Direnci ve Diyabet

Esasen karın ve bel çevresindeki yağlanma bir çok hastalık için bir belirti. Fakat en önemlileri diyabet ve insülin direnci. Ağzınız sık sık kuruyor, çok sık susuyorsanız, çok acıkıyorsanız ve sık sık tuvalete çıkıyorsanız ve bunların yanında ayaklarınızda yanma ve karıncalanma varsa diyabet olabilirsiniz.

5) Hipotiroid

Tiroid bezinin az çalışması anlamına gelen hipotiroid aşırı yağlanmanın en önemli nedenlerinden biridir. Sıcağa dayanamıyor ve aşırı terliyorsanız, ellerinizde ara ara giren titremeler varsa ve duygularınızda sık sık değişim oluyorsa, konsantrasyonunuz aşırı düşük, saçlarınız dökülüyor, kabızlık sorunu yaşayıp bir de kilo alıyorsanız tiroit beziniz yavaşlamış olabilir.

6) Poliklistik Over

Yumurtalık kistleriyle birlikte gelen bu hastalık bel ve çevresinde yağlanmaya neden oluyor. Bel, karın, kalça bölgelerinde vücudu elmaya benzetecek şekilde olan bu yağlanma türü yumurtalıklarında kist olan kadınlar için büyük bir sorun. Uzmanlar yumurtalıklarında kist olan kadınlar için karbonhidrat yemeyi kesinlikle azaltmalarını öneriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu