Bitkisel KürlerCilt BakımıGüzellikŞifalı BitkilerVücut Bakımı

Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Genelde aroma terapide sarı kantaron kullanılmaktadır. Peki kantaron yağı nasıl yapılır? Kantaron bitkisinin, zeytinyağı veya tatlı badem yağı içerisinde bekletilmesiyle infüze edilmesiyle elde edilen bir yağdır. Tüm vücutta direkt olarak rahatlıkla kullanabileceğiniz bir yağdır. Kantaron yağı bebeklerde dahi kullanabileceğiniz güvenli bir yağdır. Kantaron yağının en büyük özelliği damarları sıkıştırması ve büzüştürmesi olduğu için özellikle burkulmalarda, morarmalarda kanı durdurmak için bu yağ kullanılabilmektedir. Özellikle morluklarda kullanılır ve çok etkilidir.

Kantaron yağı açık yaraya sürülür mü?

Kantaron yağı yeni cilt oluşumunu, yeni hücre oluşumunu tetikleyici özelliği olduğu için yaralanmalarda, açık yaralarda, her türlü cilt lezyonlarında rahatlıkla kullanılan bir yağdır. İyileştirici özelliğinden dolayı bebeklerde pişiklerde, geçmekte olan yara izlerinde, çıban izlerinde, sivilce izlerinde de direkt olarak kullanılabilecek bir yağdır. Aromaterapistler kantaron yağını ailelerin ilk yardım çantasını hep bulundurmalarını tavsiye etmektedirler. Bunun nedeni düştüğünüzde, yaralandığınızda, herhangi bir yerinizi vurduğunuzda, burkulmalarda kan dolaşımını sıkılaştırıcı etkisinden dolayı hemen kullanabileceğiniz bir yağ olmasıdır.

Yanıklar İçin Kantaron Yağı

Kantaron yağının yeni hücre oluşumunu tetiklediğini yukarıda belirtmiştik. İşte bu özelliğinden dolayı yanıklar üzerinde de çok etkili olmaktadır. 1. 2. veya 3. derece yanıkların medikal tedavisinden sonra destekleyici olarak kantaron yağı kullanımlarında hastalarda çok ciddi değişimlerin olduğu gözlemlenmiştir. Bunun dışında güneş yanıklarına da kantaron yağı çok kullanılmaktadır. Özellikle güneşlenme sonrasında güneşten hasarlı ciltlerde de kantaron yağını dikkatli olarak kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu