Ağız - Diş SağlığıGenel

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Son zamanlarda insanlar diş hekimine çürük gibi problemlerden ziyade estetik görünümlerindeki şikayetleri nedeniyle gitmektedirler. Gülüşünden memnun olmayanlar daha güzel bir gülümsemeye sahip olmak için estetik diş hekimlerine başvurmaktadırlar. Estetik diş hekimleri diş, yüz ve çene yapısı ve uyumları ile ilgilenmektedirler.

Ağız, yüz ve baş bölgesinde belli oranlar vardır. Estetik bir görüntü yakalamak için bu oranlara göre tedaviler yapılır. Ancak belirtmek gerekir ki estetik göreceli bir kavramdır, kişiden kişiye değişebilir. Kişiye özel estetik sağlayabilmek için yapılan uygulamalar yaprak porselen, porselen kron uygulamaları, zirkonyum diş uygulamaları, çene kemiklerine cerrahi işlemler, gülüş tasarımı, bonding uygulamaları ve diş beyazlatmadır.

Estetik diş hekimliğinin ana teması güzel bir gülüş yaratmayı amaçlayan gülüş tasarımıdır. Her insan çekici ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak ister. Gülümsemeyi etkileyen faktörler yaş, cinsiyet, yüz hatları, dudaklar, dişlerin renkleri, şekil ve sıralanışları ve diş etleri olarak sayılabilir.

Yaş ilerledikçe insan vücudunda bir takım değişiklikler olur. Örneğin saç çizgisi, kaşların arası, burun ucu ve çene ucu arası mesafeler genç yaşlarda birbirine eşitken, yaş ilerledikçe burun ucu ile çene ucu birbirine yaklaşır. Yani yüzün alt bölgesindeki üçte birlik kısmı kısalır. Buna yerçekimi, sarkmalar, dişlerin aşınması, kemik erimesi sonucu dikey boyutun kısalması neden olmaktadır. Bu durumda en etkin tedavi yöntemi porselen onleyler ve porselen laminate veneerlerdir. Bu şekilde hem ideal estetik sağlanır hem de mesafe kaybı düzeltilmiş olur.

Yine yaşa bağlı bir diğer etken, yıllarca tüketilen çay, kahve, sigara, alkol tabakasının aşınması sonucu dişlerde birtakım renk değişiklikleri oluşturur. Böyle bir durumda ise diş beyazlatma ile sorun çözülebilir.

Doğal dişlerle yüz şekli arasında bir uyum söz konusudur. Kişi oval bir yüze sahipse, dişlerin formu da oval veya ovale yakındır. Kare yüzlerde kare, köşeli, yuvarlak yüzlerde yuvarlak dönüşler estetik açıdan daha hoş gözükür. Bazen bu uyumu yakalamakta zordur ve diş hekimi birtakım illüzyonlara başvurur. Örneğin şişman ve kısa bir yüze sahip bir kişiye uzun dişler yapılarak yüze daha ince ve uzun bir görünüm verilebilir.

Dişlerin Rengi, Şekli, Sıralanışı ve Dişeti ile Dişlerin Uyumu

Dişlerde renk problemi varsa öncelikle polisaj yapılmalı, yani dişlere cila uygulanmalı, ardından diş beyazlatma yapılmalıdır. Ancak bazı durumlarda diş beyazlatma ile istenilen sonuca ulaşmak zordur. Böyle durumlarda porselen laminate veneerler uygulanabilir veya kompozit dolgu malzemesi ile diş yüzeylerinin kaplanarak estetik bir görünüm sağlanabilir.

Dişlerdeki renk problemlerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da kişinin ten rengidir. Koyu ten rengine sahip kişilerde çok beyaz dişler görüntüyü doğallıktan uzaklaştırabilir. Açık ten rengine sahip bireylerde ise bu dişler daha doğal ve estetik görünecektir.

 

Dişlerdeki şekil bozukluklarında da diş beyazlatmada olduğu gibi, porselen laminate veneerlerle çözüm sağlanabilir. Dişlerin aralarında boşluklar varsa yine en uygun tedavi yöntemi porselen laminate veneer veya kompozit uygulamalarıdır. Ön dişlerde aşınmalar ve kırıklar varsa yine aynı yöntemlerle hastaya estetik bir gülüş kazandırılabilir.

Dişlerde çapraşıklık varsa öncelikle ortodontik tedavi uygulanmalıdır. Böylece dişler hem sağlıklı olacak, hem de estetik görüntü sağlanacaktır.

Sağlıklı dişetleri ağız ve diş sağlığında en önemli faktörlerden biridir. Bazen dişetleri sağlıklı olsa bile görüntüyü bozabilir, kişi düzgün ve güzel dişlere sahip olsa bile estetik görünmeyebilir. Sağlıklı dişetleri pembe ve portakal kabuğu görünümündedir. Şiş, kırmızı, parlak gözüken dişetleri periodontal hastalığa sahip demektir ve mutlaka tedavi edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu