Ağız - Diş SağlığıGenel

Dilde uçuk yaralarına ne iyi gelir?

Dilde zaman zaman oluşan uçuklar ve dil yaraları yemek yeme, konuşma hatta su içme sırasında acı ve ağrılara sebep olarak yaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Dil yaraları yada uçuk olarak adlandırılan bu rahatsızlığın temel sebebi olarak bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmaması veya zayıflaması gösterilmektedir.

Dilde uçuk oluşmasının asıl sebebi vücudumuzda normalde zararsız olarak yaşayan herpes simplex isimli bir virüsün bağışıklık sistemi zayıflayınca enfeksiyona sebep olmasıdır. Bu virüsü uçuk mikrobu olarakta isimlendirebiliriz. Bu virüs nemli ortamlarda yaşayabilmektedir. Bu sebeple vücudumuzda genelde ağız, dil ve genital organlarda yaşam şartları en uygun olduğu için sıkça rastlanmaktadır.

Bu sebeple bağışıklık sistemimiz ne zaman zayıflarsa epitel doku ve mukozanın yoğun olduğu bölgelerde bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Aynı mikrop vajinal uçukların yani genital bölge perpesi nin de sebebidir.

Dudakta Uçuk

Dudakta ve ağızda da uçuğa neden olan virüsün bedenden atılabilmesi için maalesef günümüz imkanları ve hiçbir ilaç fayda etmemektedir.  Yinede de dilde çıkan yaraların ağrısı acısı ve belirtilerini en aza indirmeye yarayan bir takım anti-viral ilaçlar verilemktedir. Bu ilaçlar arasında halk arasında uçuk kremi olarak adlandırılan Zovirax türü kremler virüslerin uçuk ve yara içerisinde üremesine mani olabilmektedir. Tablet olarak ta satılan uçuk ilaçları hem ucuz hem de oldukça etkili ilaçlardır. Uçuklar dilde çıkmış ise de mümkünse krem dile doğrudan temas ettirilmeden dudaklara sürülerek tedavi gerçekleştirilmelidir.

Dil yaraları ve uçukların tedavi edilebilmesi için valacyclovir türü ilaçlar da virüsleri ortadan kaldırmak için oldukça faydalıdır. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi bu ilaçlar hem avrupa hem de ABD de yaygın olarak kullanılmaktadır. Panavir isimli ve bitkisel polisakarid etken maddeli ilaç ise kullanıldıktan 2 gün içerisinde virüsün oluşturduğu kaşıntı, sulanma ve ağrı gibi semptomların neredeyse tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Dildeki uçuğa bitkisel çözüm olarak ta yumurta akının yara veya uçuk çıkan bölgeye sürülmesi fayda sağlamaktadır. Diğer yandan propolis isimli arı sütü, soğan ve sarımsak ta uçuğa fayda edecektir. Bu bitkisel  karışımlar ağızda çiğnenme suretiyle uçuk tedavisinde kullanılmaktadır. Uçuk için bir diğer bitkisel doğal çözüm yolu sibirya ginsengidir. Ginseng çayı belli süre boyunca içildiği taktirde uçuktan kurulmak için fayda etmektedir.

Dilde Çıkan Sivilce, Dil Ucunda Beyaz Kabarcık

Dilde çıkan sivilce ve beyaz kabarcık tarzında bir şikayetiniz varsa aşağıdan neden olduğuna dair ve nasıl tedavi olacağı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

[ilgiliicerik icerik_id=”97067″]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu