Genel Sağlık

Boyun Ağrıları

Yaş ilerledikçe bir takım değişiklikler omurgamızı etkiliyor. Omurgamız etkilenirken, belimiz kadar boynumuzda etkileniyor. Çalışan bayanlarda, özellikle uzun süre oturan ya da uzun süre ayakta durarak çalışan bayanlarda boyun ağrısı önemli bir problem. İlerleyen yaş, küçük travmalar ve çeşitli yük artışına bağlı sıkıntılar boyun ağrılarına yol açabilir.

Boyun ağrılarında etken bel ağrılarında olduğu gibi bir fıtıklaşma olabilir veya çeşitli nedenlerle omurganın yorulmasına bağlı kas spazmı gibi nedenler olabilir. Özellikle bilgisayar başında çalışan kadınlarda sürekli boynun aynı pozisyonda kalmasından dolayı boyun ağrıları çok sık sorunlara neden olabiliyor. Bu şekilde boyun ağrıları çıktığı zaman nasıl bel ağrısı olan hasta hemen doktora gidip danışıyorsa boyun ağrısı olan bayanlarda bir an önce doktora gidip bir MR çektirmesi öneriliyor.

Çünkü boyun ağrılarına sebep olan etken çok büyük oranda boyun kaslarının zorlanması veya başlangıç aşamasında bir boyun fıtığı olabiliyor. Bunların büyük çoğunluğu cerrahi müdahale gerektirmeden yani ameliyata gerek duyulmadan çözülebilen sorunlar. Boyun fıtığında veya bel fıtığında ameliyat çok az hastada uygulandığı için doktora baş vurmakta gecikmemek lazım.

Çeşitli önlemlerle boyun  ağrılarının ortadan kaldırılması mümkün. Muayeneden sonra hastaların aşamalarına göre öneriler yapılabiliyor. İlerlemiş aşamalar için fizik tedavi öneriliyor veya hastaların günlük pozisyonlarına dikkat etmeleri önerilebiliyor. Örneğin sürekli bilgisayar başında oturuyorsa en azından saatte bir pozisyonunu değiştirip boynunu hareketlendirmesi bile etkili olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu