GenelSağlıklı Yaşam

Aloe Vera Faydaları

Aloe Vera faydaları binlerce yıldır bilinen ve doğal tedavi özelliklerinin geniş çaptaki çeşitliliği nedeniyle, eski kültürler tarafından uzun süredir kullanılan şifalı bir ottur.
Özelikle yanıkların tedavisinde ve yaraları iyileştirmede kullanılan bu bitki şifalı yönleri nedeniyle bugün de bitkisel tedavi içerisinde yer alan tıbbi bitkilerden biri olarak ilgi görmekte ve de üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Aloe vera içinde vitaminler, mineraller, amino asitler ve enzimler içeren yapısıyla besleyici özelliği güçlü olan bir bitkidir.
Her ne kadar aloevera bitkisi zambakgiller ailesinden ise de, görüntüsü kaktüse benzeyen dolgun bir bitkidir. Evde yetiştirilmesi kolay olup, küçük yanık, kesik ve çizikler için bile, yaprağı ikiye ayırıp etli kısmı doğrudan yaranın üzerine konularak kullanılabilir.
Aloe vera bitkisi Afrika kökenli olup, Mısırlıların bu şifalı bitkiyi M.Ö 1500 tarihlerinden bu yana bitkisel tedavi amaçlı kullandıklarına dair kayıtlara rastlanmıştır. Aloe vera bitkisi günümüzde Batı Hint Adalarında ve Güneybatı Amerika’da ticaret amaçlı olarak yetiştirilmektedir.
Ülkemizde aleo vera bitkisinin halk arasında bilinen adı sarısabır otudur. Sarı sabır bitkisi bazı yörelerde azvay olarak da bilinir. Aloe vera bitkisinin birçok türü vardır. Bitkisel tedavi amaçlı kullanılan ise özellikle aloe barbadensis türüdür.
Ülkemizde de bazı türleri yetişmesine rağmen doğal tedavide kullanılan barbadensis türü bizde yetişmemektedir.

Aloe Vera’nın Yararları

Aloe vera’nın yararlarından söz etmeye başlamadan önce, üreticiler aloe vera’yı değişimli olarak kullanıp kafamızı karıştırdıkları için, aloe vera ürünlerinin iki çeşidini tanımlayan değişik terimlerin arasındaki farklılığın ayırımını yapmak iyi olacaktır.
Aloe vera jel bitkinin iç yapraklarının orta kısmından elde edilir ve tedavi amaçlı kullanılan türdür.
Aloe vera suyu, ilaç aloe, yaprağın kabuğunun hemen altında bulunur ve yaygın bir şekilde laksatif preparatlarda kullanılır.
Yukarıda da belirtildiği gibi, tedavi edici özelliği olan aloe vera jel şeklinde olandır ve aloe vera’nın yararlarından bahsederken, aleo vera jelini esas olarak alacağız.

Bir Cilt Tedavi Aracı

İnsanlık aloevera bitkisini eski zamanlardan bu yana hep yanıkların tedavisinde ve yaraları iyileştirmede kullanmıştır. Acıyı ve şişmeyi azaltmada etkin olup, aynı zamanda, deri ülserleri, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarında bitkisel tedavi olarak kullanılır.
Sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra aloe vera kozmetik ürünlerinde de çok sık kullanılan bir bitki olma özelliğini taşımaktır. Aloe vera bitkisi cilt üzerindeki etkileri dolayısıyla kozmetik dünyasının oldukça ilgisini çekmiş ve bu yüzden aloe vera özü kullanılarak bir çok güzellik ve bakım ürünü yapılmıştır. Aloe vera cilt bakım ürünleri, aloe vera krem, aloe vera şampuan etiketini taşıyan geniş yelpazedeki bir çok ürün kozmetik dünyasının vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

Enfeksiyonların Tedavisi

Aloe vera bitkisi, vücudumuzun kendisini enfeksiyonlara karşı korumasını sağlayan, anti-viral, anti-fungal ve anti-bakteriyel etmenler içerir.
Ayrıca, içindeki acemannan adı verilen bağışıklık arttırıcı maddesinin birçok araştırmada, test tüplerinde HIV virüsüne karşı etken olduğu görüldüğünden, bu bitki, aids tedavisinde umut vaat etmektedir.

Aloe Vera’nın Diğer Kullanım Şekilleri

Ağızdan alındığında, aloe vera, sindirim sistemini destekler. Mide ülserlerinin, hemoroitlerin, kabızlığın ve tüm bağırsak düzensizliklerinin tedavisinde, aids ve huzursuz bağırsak sendromunda (IBS) yararlı olabilir.
Aloe vera kullanım dozu: Günde bir veya iki kez 1 yemek kaşığı alınır.
Hamile kadınlar kullanmamalıdır.

Aloe Vera Ürünleri Nasıl Seçilmeli

Ürün formülündeki aloe vera jelinin doğru çeşit ve doğru miktarlı olanını seçmek çok kolay olmadığından, aloe vera’nın sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarabilmek için, aloe vera ürününün kalitesinden emin olunmalıdır. Ne yazık ki, birçok gıda takviyesi için, etiketinde yazılı olan içerikleri içermeme riski bulunmaktadır.
Yüksek kalite aloe vera ürün desteğini bulmak için bazı ipuçları ve uyarılar aşağıda belirtilmiştir:

Güçlü bir Aloe Vera Ürün Seçimi

Daha önce belirtildiği gibi, “Aloe vera jel” ve “aloe vera suyu”, aynı ürün olmayıp, farklı tedavi özellikleri vardır. Müshil özelliği olduğundan, birçok bitki bilimcisi aloe suyunun (aloe lateks) kullanımını önermez. Alovera suyu da aloe olarak isimlendirildiğinden ve bazen jel de su ile karıştırılıp “aloe suyu” olarak piyasaya sürüldüğünden, bu iki ürünü karıştırmak çok kolaydır.
Aloe vera’nın gücü ve etkisini garantilemenin en iyi yolu, standardize edilmiş bitkisel özler kullanılarak üretilmiş olan ürünleri almaktır- Böylece aloe vera’nın tüm yararlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Standartlaştırma işlemi sadece aloevera desteğinin mümkün olan en yüksek miktara sahip olduğunu değil, aynı zamanda da her şişede en doğru miktarda bulunmakta olduğunu garanti eder.

Seçtiğiniz Doğal Ürünün Saflığını Kontrol Edin

Hangi doğal ürün desteğini alırsanız alın, etiketini mutlaka okuyun ve ürünün yapay renklendirici, tatlandırıcı, şeker, glüten, nişasta ya da silikat gibi hiçbir katkı ve dolgu maddesi içermediğinden emin olun.

İlgili Makaleler

Yorumlar 3

  1. hasan dedi ki:

    aloe Vera,arı ürünler ve 200 ün üzerinde doğal ürünlerin Faydaları: Aloe Vera besin değeri yüksek bir bitkidir. Vücudu kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Safra söktürür. Müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarına karşı faydalıdır. Yanık ağrılarını azaltır. Deri iltihabı, güneş yanıkları, egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır. Cilt bakımı için de kullanılan Aloe vera, yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır.%100 doğal aloe vera ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak ve onlıne siparişş için tel:05052311872

  2. ALOE VERA ile ilgili öğrenmek istediklerinizi seve seve yanıtlarım ahmett.35@hotmail.com mail atmanız yada 0 544 7746647 nolu telden aramanız yeterli dünyanın 153 ülkesinde aloe veralı ürünler ile iş yapan bir şirketin bağımsız distribütörüyüm geröekten dünyada mucize bir bitki varsa bununda adı ALOE VERA

  3. ibrahim gedikoglu dedi ki:

    Herkese merhaba,şirketle babannemin saglık sorunları nedeniyle tanıstık.Damar tıkanıklıgı nedeniyle daha önce anju olmustu fakat yası ilerledigi için artık ameliyat yapılamayacagı sölenince arayıs içine girdik sonundada forever living i bulduk ve denemeye karar verdik,ürünleri kullanmaya basladıktan 2 hafta sonra babannemde önemli ölçüde degişiklikler olmaya basladı evin içinde bile rahat hareket edemezken komsuya gezmeye gittigini görünce cok sasırmıstım daha sonra halam babnnemdeki degişikliği görünce kendisinin seker rahatsızlıgı için ürün istedi ve kullanmaya basladı,halamdaki düzelmeyi görünce tamam dedim saglam bi şirket bende bu şirket içinde yer almalıyım dedim vede cevremdeki kişilere yardımcı olmaya basladım,umarım bu site yardımıylada bircok kişiye yardımcı olabilirim,inanınki yasamadan bilinmiyor,saglıklı ve bol kazanclı günler dilegiyle…
    iletişim: ibrahim_gedikoglu@hotmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu