Saç Bakımı

Saç boyama ve saç boyaları ile ilgili önemli ipuçları

Saç boyamak sanıldığı kadar zor değil ancak elbette iyi bir saç boyası temin edilmeli ve gerekli bazı ipuçları dikkate alınmalı. Hepimizin sebebi ne olursa olsun evde saç boyama macerası olmuştur. Elbette bu deneyim çoğu zaman pekte iyi sonuçlanmaz. Fakat Koleston‘un yeni tanıttığı saç boyası ve ünlü saç uzmanı Sacha Breuer‘in vereceği bilgiler ve ipuçları işimizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Beyazlardan kurtulmanın ve sıkıldığınız görüntünüze hafif yenilikler katmanın en kolay yolu, saç rengini değiştirmektir. Doğal saç ve kaş tonunuzla uyum gösterecek bir renk, yüzünüzün karakteristik özelliklerini daha da ön plana çıkarır. Fakat doğru rengi seçmek ve ev koşullarında hatasız şekilde uygulamak biraz donanım ve araştırma gerektiriyor. Dolayısıyla kendinize yakışacağını düşündüğünüz rengi hemen uygulamaktansa öncesinde biraz araştırma yapmalı hatta mümkünse aynı tonlarda bir peruk bulup takarak teninizde nasıl durduğunu görmelisiniz.

Saçlarınızı boyamadan önce, derinlemesine bir bakım yaparak beslenmelerini sağlayın. Saç tellerinizin bu zamana kadar maruz kaldığı fiziksel ve kimyasal etkenler, boya işleminin sonucunu ve süresini etkiler. Bu nedenle hem sonucu görmek hem de saçlarınızda ne kadar tutmanız gerektiğini anlamak için boyayı, iç taraflardan bir tutam saç üzerinde deneyin. Ve saçlarınızı her zaman tutam testi sonucunda elde ettiğiniz süreye göre boyayın. Boyayı bu süreden önce, etkisini göstermeden yıkamanız farklı renk dağılımlarına neden olabilir.

Boyanın saçınızdan başka hiçbir yerinize bulaşmasını muhakkak ki istemezsiniz. Hava geçirmeyen ve sızdırma yapmayan vazelin, boyanın teninizde renk bırakmasını tamamen önleyecek. Uzun ve kalın telli saçlarda bir kutu Wella Koleston köpük boya homojen bir sonuç için yeterli olacak.

İşlem Sonrası Ne Yapmalı?

Boya sonrasında beklenen, rengin kalıcılığını uzun süre korumasıdır. Sıradan şampuanlar saçınızın nemini azaltıp boyasını açacağı için renk koruyuculu ürünler tercih edebilirsiniz. Şampuanladıktan sonra saçlarınızı kurulayın ve hafif ıslak bırakarak neme doymalarını sağlayın. Sascha “Nemini yitirmemiş saçlar parlak görünür” diyor. Havuza ve denize girdikten sonra iyice durulamayı ihmal etmeyin.

Boyayla İlgili Mitler

Saç boyama konusunda deneysel çalışmak biraz heyecan verici gibi görünse de risk almanın hiç anlamı yok. Evde saç boyama işlemiyle ilgili dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

“Boya kirli saça yapılır!”

Saçlarınızı boyarken yapmanız gereken en önemli şey serbest radikalleri, kiri ve yağı saçtan uzaklaştırmaktır. Bunun için saçlarınıza boyayı sürmeden önce iyice şampuanlayın, tarayıp kuruttuğunuz saçlarınıza boyayı uygulayın.

Mit 2:

“Rengi kutunun üzerindeki modele göre seçiyorum.”

Boyayı satın almadan önce bir kuaföre gidip, hangi rengin size daha çok yakışacağı ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Ama bilmeniz gereken önemli şey renk tonunun teninize uygun olması. Dolayısıyla bir dergi sayfasında gördüğünüz rengin size yakışacağı yargısına varmanız büyük fiyaskolara neden olabilir.

Mit 3:

“Evde saçımı boyadığımda beyaz saç
telleri tamamen kapanmıyor.”

Koleston’un yeni köpük boyasıyla değil!
Yapmanız gereken tek şey kutudan çıkan minik şişeyi, büyük olana döküp hafifçe çalkalamak. Büyük şişenin ortasından sıktığınızda çıkan köpüğü, tıpkı şampuan gibi tüm saçlarınıza uygulayın. Ürünü saçlarınızın tamamına yedirdikten sonra fazlasıyla yettiğini ve hatta arttığını göreceksiniz (Ürün açıldıktan sonra bir kere kullanılıp atılmalı). Yalnızca 15 dakika bekletip duruladıktan sonra saçlarınızdaki
tüm beyaz tellerin boyanacağını garanti ediyoruz (Biz denedik, onayladık). Üstelik Wella Koleston köpük boya sadece 15 TL.

Mit 4:

“Bekleme sırasında alnıma akıyor.”

Wella Koleston’un yeni ürünü, köpük formunda olduğu için uygulaması çok kolay. Bekleme sırasında akma riski diğer boyalara göre çok daha az. Üstelik işlem sırasında boyayı uygulamak için tek elinizi kullanmanız yeterli oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu