GenelŞifalı Tarifler

Kefir yapımı tarifi; Kefir nasıl yapılır?

Kefir yapımı için gerekli malzemeler

2 kap kefir için
* 1 veya 2 çorba kaşığı Kefir tanesi . Kefir tanelerini elde etmek için tıklayın..
* 3 4 tane cam kapaklı kavanoz .
* Naylon veya paslanmaz çelik süzgeç strainer ve kaşık.
* Kefir koymak için geniş ağızlı bir kap
* 2 kutu taze süt [Her çeşit süt olabilir, yağlı, yağsız, pastörize .Benim tercihim taze olması ve ekolojik olarak üretilmesi] KEFİR ÜRETMEK İÇİN EN SIK KULLANILAN METOD
Kefir grains in jar Kefir tanelerini temiz cam kavanoza koyun.[Kavanozun üstüne işaret koymanız ileride kefir taneleri çoğalınca fazla miktarı belirlemeniz açısından iyi olacaktır.Koyduğunuz işareti geçen kefir tanelerini başka üretimler için yada başka insanlara vermek için ayırabilirsiniz..] Adding fresh milk and let stand for 1 day Oda sıcaklığında taze süt ekleyin ve 24 saat bekleyin, veya süt koyulaşıncaya kadar yada beğendiğiniz kıvama gelinceye kadar bekleyin.[Kavonozu spot ışık altından ve direk gün ışığından uzak tutun mesela karanlık bir dolaba koyabilirsiniz.. Kavanozu 3/4 ünden daha fazla doldurmayın. ] Straining the kefir Kavanozu süzgeçe dökün ve kefir tanelerini süzün kavanozu temizleyerek bundan sonra tekrar kullanabilirsiniz.
Ready to drink liquid-kefir Kefiriniz içmeye hazır isterseniz buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz.Kapalı hava geçirmez bir kapta oda sıcaklığında 1 gün kadar da dayanabilir.
Kefir tanelerinin zarar görmesini istemiyorsanız kavanozu sıcak suyla yıkadıktan sonra kefir tanelerini içine hemen atmayın kavonuzun soğumasını bekleyin..
Tebrikler sizde artık kefir yapmasını öğrendiniz .Bu mucize içeceği başkalarıyla paylaşmayı unutmayın..

KEFİR 24 VEYA 48 SAAT SONRA
Kefir after 24 and 48 hoursKefir yapımında en sık kullanılan metodu yukarıda açıkladık. Başka bir metod ise kefir mayalandıktan 8-12 saat sonra 5 sn kadar çalkalayarak sütün kefir tanelerine daha iyi nufuz etmesini sağlamaktır. Bu şekilde elde ettiğiniz kefir çok daha rahat süzülecektir.
Not:Anlattığımız işlem kefirin 24 saat ve 48 saat yaklaşık 22°C [71°F] sıcaklıkta pıhtılaşmasını anlatmaktadır. 7 ölçü süte 1 ölçü kefir tanesi katılarak yapılmıştır. Bu sadece bir yol göstermedir.Kullandığınız kefir tanelerinin kalitesine cinsine sütün yağ oranına vs diğer etkenlere göre bu oran ve süreler değişebilir.Zamanla kefir ürettikçe kendinize uygun olan miktarları siz belirleyebilirsiniz..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu