Ağız - Diş Sağlığı

Diş Sıktığımı, Gıcırdattığımı Nasıl Anlayabilirim?

Diş sıkma ya da diş gıcırdatma olarak halk arasında tabir ettiğimiz durum, geceleri uykumuzda farkında olmadan kaslarımızı normalden fazla çalıştırarak yapmış olduğumuz dişlerimizi birbirine kenetleme halidir. Diş sıkma yada halk arasındaki adıyla diş gıcırdatma toplumumuzda son derece yaygındır ve yaş aralığı da son derece geniştir.

Fakat hastaların yarısından fazlası bu duruma sahip olduğunun, böyle bir durumunun olduğunun yeterince farkında değildir. Doktorlara bu sebeple başvuran hastalar artık günlük fonksiyonları sırasında son derece sıkıntı çeken hastalardır. Peki bunu nasıl anlayabiliriz? Bende böyle bir durum olup olmadığını nasıl bilebilirim? Diyorsanız dikkat etmeniz gereken durumları belirtiyoruz.

Sabah uyandığınızda, alnınızda, şakaklarınızda, yüzünüzün alt arka kısmındaki kaslarınızda herhangi bir ağrı ya da gerginlik varsa ve bunların yanında kahvaltıdaki ilk lokmalarınızda çiğneme ve sıkma sırasında ağrılar ve ufakta olsa zorlanmalar hissediyor

sanız, dişlerinizin birbirine değen yüzeylerinde aşınmalar fark ediyorsanız ve zaman zaman dişlerinizde hassasiyet hissediyorsanız ve güne sık sık yorgun uyanma gibi bir sorununuz varsa mutlaka diş hekiminize bu durumla ilgili başvurmanız gerekiyor demektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu