GenelGenel Sağlık

Bitkisel Yöntemlerle Akciğer iltihabı ve zatürre tedavisi

Zatürre tedavisi uzun süreli tedavi gerektiren zor bir süreçtir. Bitkisel tedavi yöntemleriyle zatürre tedavisine destek olunabilir. Zatürre üçe ayrılır, lober pnömoni, virüs zatürresi ve bronkopnömeni olmak üzere. Bitkisel çözümlerle zatürre’ni önüne geçebilmek mümkün, geçemediğiniz noktada, en yakın hastanelere gitmeniz önerilir, ölümcül bir hastalıktır. Lober pnömoni: Had akciğer iltihabı olarak da bilinir. Sebebi; Pnönokak adı verilen mikroplardır. Mikroplu tozlar, fazla yorgunluk, soğuk algınlığı veya uzun süre güneşte kalmak hastalığın zeminini hazırlar. Hastalık ani baş ağrısı, titreme, kusma, halsizlik ve sırt ağrısı ile başlar. Ateş, 40 dereceye kadar yükselir. Fakat 10’uncu günden sonra düşmeye başlar. öksürük, kısa sürelidir. Balgam, kanlı ve yapışkandır. Hastanın yüzü kızarmış, dudaklarının etrafı kabarmış, cildi kuru ve dili de paslıdır. Geceleri kriz gelebilir.


Virüs zatürresi: Sebebi, virüslerdir. Ya aniden ya da soğuk algınlığından sonra görülür. Lober pnömoni’den daha hafif geçer. Hastanın ateşi, 30 dereceye kadar yükselir. Kendini son derece yorgun hisseder. öksürüğü kuru, fakat az balgamlıdır. Kol ve bacaklarında da ağrılar vardır.
Bronkopnömni: ıyi tedavi edilmeyen grip, boğmaca, bronşit veya kızamıktan sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Sebebi; akciğer ve bronşların yer, yer iltihaplanmasıdır. Hastalık, bronşit gibi başlar, tedbir alınmazsa, 2-3 gün içinde ağırlaşır. Ateş, sabahları 38 derece iken, akşamları 40 dereceye kadar yükselir. Hastada, öksürük, cerahatli ve bazen de kanlı balgam görülür. Halsizdir, nefes almakta güçlük çeker, rengi de soluktur. Doktor tedavisi şarttır. Diğer taraftan, hasta istirahat ettirilir ve morali üstün seviyede tutulur. Yanına fazla misafir kabul edilmez. Ağrı olan tarafına, içine sıcak su doldurulmuş şişe konur. Sıcak su buharı teneffüs ettirilir. Ateşi yükseldiği zaman da; vücudu ıslak bezle silinir. Ateş düşürücü ilaçlar verilmez. Ayrıca şu bitkisel yöntemler izlenir.
Ihlamur, pelin, papatya, su : 4 bardak suya, 1 çorba kaşığı ıhlamur, 1 tutam pelin ve 1 çorba kaşığı kuru papatya çiçeği konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer çorba kaşığı içilir.
Sirke: 4 su bardağı sirke ısıtılır. ıçine batırılan yünlü bezler, hastanın ayaklarına sarılır. Kurudukça değiştirilir.
Zeytin yağı ve limon suyu: 2 çorba kaşığı saf zeytinyağı ile 1 çorba kaşığı limon suyu karıştırılıp içilir. Aynı işlem, her gün tekrarlanır.
Bal, arpa, su : 4 bardak suya, 1 su bardağı arpa konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Sonra 1 su bardağı arpa konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Sonra 1 su bardağı ılık suya, 1 çorba kaşığı süzme bal konur, eriyinceye kadar karıştırıldıktan sonra, üzerine 1 çorba kaşığı arpa suyu ilave edilerek içilir. Bu işlem, her gün tekrarlanır.
Kaz yağı : Her sabah, 1 çorba kaşığı kaz yağı içilir. Hem tedavi edici, hem de koruyucudur.

İlgili Makaleler

Yorumlar 11

  1. Hacer dedi ki:

    Zencefilli zerdacal ve bal 2 tatlı kaşık yiyin arkadaşlar Rabbim sifamizi versin inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu