ANNE-BEBEKGebelik & DoğumGenelHesaplamalar

Yumurtlama Dönemi Hesaplama

GEBELİK, OVULASYON TARİHİ(DÖNEMİ, GÜNÜ) HESAPLAMA

Hamile kalmak için en elverişli zaman, yumurtlama zamanı yani ovulasyon dönemidir. Yumurtlama döneminde yaşanılan ilişki sonrası hamile kalma ihtimali diğer tarihlere göre daha yüksektir. Peki ovulasyon tarihi, yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır? Ne zaman hamile kalabilirim, en uygun hamilelik zamanları ne zaman? En kısa ve pratik hesaplama yöntemini sizlere anlatacağız veya aşağıdaki hesaplama araçlarını kullanarak yumurtlama dönemi hesaplama, gebelik hesaplama işlemlerinizi rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

Yumurtlama tarihi genelde adet kanaması düzenli olan bayanlar için adet kanaması başlamadan yaklaşık olarak 14 gün öncedir. Tabi ki bu gün sayısı adet döneminin kaç gün sürdüğüne göre değişmektedir. Mesela adet dönemi 28 gün olan bayanların, adet kanamasının başlamasından yaklaşık 14 gün sonrası yumurtlama tarihidir. Hamile kalmak isteyenler adet kanaması başladıktan sonra 14 gün sayıp gününü belirleyebilir. Bu hesaplanan yumurtlama tarihinden 2-3 gün önce ilişkiye girmeye başlanmalı ve 1 hafta boyunca 2 günde bir ilişkiye girmeleri tavsiye edilmektedir. Her gün ilişkiye girmek sperm sayısını azaltacağı için 2 günde bir olması tavsiye edilir.

Bu ovulasyon tarihi hesaplaması adet döneminin ne kadar sürdüğüne göre değiştiğini yukarıda belirtmiştik. Mesela adet dönemi 30 gün sürenler adet kanamasından sonra 16 gün, adet dönemi 35 gün sürenlerin ise kanama başlangıcından sonra 21 gün saymaları gerekmektedir. Adet dönemi düzensiz olanlar için yumurtlama dönemini hesaplamak daha zordur. Kesin çözüm olarak adet kanamasının başlamasından sonra yaklaşık 14 gün saymak en doğru sonucu verecektir. Sizler için hazırladığımız aşağıdaki hamilelik için uygun gün, yumurtlama dönemi hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

Gebelik, Yumurtlama Günü Hesaplayıcı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu