• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Uzmanlar sorularınızı cevaplıyor – 1

 • 1 Star
  Loading...

Kadın sağlığı uzmanları kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte merak edilen sorular ve cevapları…

Merhaba doktor bey, 6 yıllık evliyim, 4 yaşında bir kızım var. Geçen ay spiral taktırdım. Şimdilik bir sorun yok gibi görünüyor. Size sorum şu; spiral ilişki sırasında düşebilir mi? Bunun için sakıncalı pozisyonlar varmı? Saygılarımla.
Çiğdem Hanım,
Spiral dediğiniz, daha doğru adıyla rahim içi araçların doğru takılması durumunda ilişki sırasında düşmesi mümkün değildir. Bu sebepten dolayı da, pozisyona göre değişen bir risk yoktur.


2 yıl önce gittiğim doktor rahim ağzında yara var demişti. Gerekli testleri yaptırdığımda önemli bir sorun olmadığını ilaçla tedavi edileceğini söylemişti. İlaçları kullandım bir daha da doktora gitmedim. Ailemdeki kadınlarda rahim ağzı yara ve rahimde kistler bulunuyor. Tedavi edilmesine rağmen bunların yenilemesi mümkün olur mu? Korunma yolları var mıdır? Teşekkürler…
Lale Hanım,
Rahim ağzında yara durumunda doktorunuz muhtemelen smear aldı ve de smear sonucu normal geldi. Enfeksiyon tedavisini takiben bir kontrole gitmeniz iyi olurdu. Rahim ağzındaki enfeksiyonların ve yaranın, kanserin hiçbir şekilde ailesel olma özelliği yoktu. Tamamen kişinin kendisiyle ilgili faktörlere bağlıdır. Bunlar, erken yaşta ilişkiye başlama, sık partner değiştirme, çok sayıda doğum, çok sayıda kürtaj gibi kişinin kendi özellikleri ile ilgilidir. Rahim ağzındaki yara ve enfeksiyonlar tedavi edilmesine rağmen tekrarlayabilir.


Bir yıl önce kadın doğum uzmanına gittim. Ve smear alındı. Rahimdeki yaranın yakılması gerektiği söylendi. Dondurulması daha iyi oluyor diye duydum. Smear sonucu iyi çıktı fakat yakılması kötü sonuç verebilir mi?
Sayın İkizler,
Rahim ağzındaki yaranın yakılması kararına varmada smear sadece yol göstericidir, smear ortada yarada daha kötü bir lezyon olmadığını ortaya koyar. Rahim ağzındaki yaranın yakılması ve dondurulması sırasında tedavi başarısı olarak bir fark yoktur. Ancak çocuk doğurmamış kadında dondurma tercih edilmelidir ki, rahim ağzında yapışıklık oluşmasın. Bir de krio yöntemi hasta açısından daha uygundur. Ağrısız ve daha kısa süreli bir işlemdir.


Ben 16 yaşındayım ve yaklaşık 12-13 yaşlarındayken bilinçsizce tampon kullandım ama sadece birkaç saniye. Bunu aileme bile söyleyemiyorum. Acaba kızlık zarıma zarar gelmiş midir? Her gece acı çekiyorum ve korkuyorum! Lütfen yardım edin.
Gizem Hanım,
Tampon kızlık zarından geçilip vaginanın içine konan bir tıbbi malzemedir. Değişik boyları vardır, bakirelerde kullanılabilen ufak tipler de piyasada mevcuttur. Zarda patolojik bir durum yoksa, bakilerde kullanılabilen tampon özenle ittirildiğinde genelde zarda bir zarar söz konusu olmaz. Zar yırtılmış olsaydı, kanamanız olurdu, çok muhtemelen bir problem yok. Kuşkularınızdan kurtulmanın kesin yolu muayene olup durumu öğrenmektir.


5 yıl önce aşırı kanama nedeniyle rahim ve yumurtalıklarım alındı. Ameliyatin ertesi günü sıcak basması nedeniyle Premarin 0,625mg’e başladım ve hala gün aşırı kullanıyorum. Kolay kilo alıyorum, bazı hareketler günlerce kemiklerimin belirli yerlerinde sürekli ağrı yapıyor. Doktor zaten yarım aldığım dozu günaşırı almamın anlamsız olduğunu ve tamamen bırakmamı söyledi. Bu ilacı hiç almazsam ne olur?
Billur Hanım,
Rahim ve yumurtalıkları alınan kadında 0,625 mg, Premarin başlanması doğru yaklaşım. Ancak dozaj olarak günaşırı değil de, her gün bir adet alınması ile maksimum yarar sağlanacağını düşünmekteyiz. Yaşınızı belirtmemişsiniz, hele de 40’lı yaşların başlarında iseniz bu günaşırı doz yeterli olmayabilir. Bu ilacı kullanmadığınız durumda kemik erimesinde hızlanma, cildinizde kuruma, sıcak basmaları, idrar ve üreme sisteminde kuruluk genelde yaşlanmanın hızlanması diye yorumlanabilecek durumlar ortaya çıkar.


Dört kez inseminasyon yaptırdım. Bir defasında gebe kaldım. Fakat 7. haftada anembriyonik gebelikten düşük oluştu ve kürtaj yaptırdım. Beşinci kez inseminasyonu yaptırdım. Şu anda 5 haftalık hamileyim. Yine aynı şekilde düşük yapmaktan korkuyorum. Olasılığı nedir? Tedavisi var mıdır? Çok teşekkürler!
Nursel Hanım,
İnseminasyonla siklus başına gebelik şansı %8. Beş inseminasyon ikisi gebelikle sonuçlanmış, bu yüz güldürücü bir sonuç. Bir düşükten sonra yine düşük yapma ihtimali %15-20, bu genel oran. İnseminasyon veya tüp bebek sonucu kazanılan gebeliklerde düşük oranı biraz daha yüksek. Sizin gebeliğinizin 6,5-7 haftalık büyüklüğe ulaştığında anembriyonik olup olmadığı kesinleşmiş olur, o zamana kadar yapabilecek bir şey yok. Zira anembriyonik gebelik genellikle genetik sebeplerle olur.


Soru: Regl günlerı dışında süreklı yoğun bir akıntım var, 19 yaşındayım sebebini ögrenebilir miyim?
Yanıt: Muayene olmalısınız, muhtemelen enfeksiyonunuz var.
Soru: Ultrasonda bakire olup olunmadığı fark edilir mi?
Yanıt: Hayır anlaşılmaz.


Soru: Merhaba 5 yaşındaki kızımın vajinal akıntısı var. Çocuk doktorunun verdiği lasefer adlı antibiyotiğin kullandığı sürece akıntısında azalma gördük. Fakat tam olarak sonuç alamadık. İdrar kültürü temiz çıktı. Bize ne önerirsiniz? Kadın doğum uzmanına götürmemize gerek var mı?
Yanıt: Ufak kız çocuklarında enfeksiyona bağlı akıntının sık görülen bir nedeni kızların kağıt peçete, ufak oyuncak parçaları gibi nesneleri vajina içine sokmalarıdır. İçerideki yapancı cisim sürekli enfeksiyona neden olur. Ancak kız çocuklarında akıntı hiçbir soruna bağlı olmadan da olabilmektedir.


Soru: Ben erkek arkadaşımla henüz ilişkiye girmedim fakat külodum kalana kadar soyunuyorum yine de hamile kalma olasılığım var mı?
Yanıt: Bu olasılık çok düşük ama yine de gebe kalma ihtimali var. Dış genital bölgeye yakın bir boşalmada spermler ortası delik olan kızlık zarından vajinaya buradan da genital bölgeye geçerek gebeliğe neden olabilirler.


Soru: Ben (yasmin adlı) doğum kontrol hapını bu ay ilk kez kullanmaya başladım. Önümüzdeki ay adet geciktirici bir hap kullanmak istiyorum. İki hapı birlikte kullanabilir miyim? Bunun bana bir zararı olurmu? Adet geciktirici hap etkili olurmu?
Teşekkür ederim.

Yanıt: Adet geciktirici kullanmanıza gerek yok, bunun yerine doktorunuza danışarak yasmini kesmeden kullanmak vasıtasıyla adetinizi geciktirebilirsiniz.


Soru: Benim son aylarda adet donemi öncesi 10 gun oncesi gibi sürede normalden fazla bir şişliğim oluyor ve bu beni çok rahatsız ediyor. Doktor yumurtlama döneminde yumurtlama işlemi tam gerceklesmediği icin olabilir dedi. Sizin fikrinizi almak istedim. tesekkurler…
Yanıt: Sorununuz yumurtlamayla ilgili değil daha çok premenstruel Sendrom adı verilen duruma işaret ediyor.


Soru: Merhaba doktor bey. Size daha önce de yazmıştım ama cevap alamadım. Ben 21 yasinda 2,5 senedir evliyim. Eşimle bir bebeğimizin olmasına karar verdik. 6 aydır korunmuyoruz ve hala hamile değilim. Doktora bikaç kez gittim, ama sorun yok bekle dediler. Bir bebeğim olsun çok istiyorum. Bu ay adetim çok az oldu, test yaptım negatif çıktı, akşam üstü tekrar baktığımdaysa biraz çizgi belli oluyordu bu hamile olduğumun bir göstergesi olabilir mi? Her hamile bayanın hamilelik belirtileri olur mu 1-2 ayda ve son sorum hamile kalamamanın nedeni boy ve kilo olabilir mi? Boyum 1.58, 49 kiloyum. Cevaplarınız için şimdiden tesekkürler. Saygılar.
Yanıt: Korunmadan beraber olma süreniz bir yılı bulunca hala gebe kalamadıysanız doktora başvurun. Boy kilo oranınız gebeliğe engel olacak kadar sorunlu gözükmüyor. Kesin gebelik tanısı için kanda gebelik testi yaptırın.


Soru: Doktor bey bende rahim düşüklüğü var sol yumurtalıuğım sezaryan doğum sdonucu sağ kasığa dikilmiş ufak bir kist de bulundu aşırı derece sancılarım var ve ara ara kanamalarım oluyor ve sürekli kasıklarımda şiddetli sancı. Bu konuda bana yadımcı olursanız çok memnun olurum. 32 yaşındayım, 2 doğum yaptım. Saygılarımla.
Yanıt: Muayene etmeden size e-mail yoluyla yardımcı olmam mümkün değil.


Soru: Merhaba ben 28 yaşındayım 3 senedir diana 35 kullanıyorum. Son 3 aydır içmiyorum hamile de değilim ama yine de regl olamıyorum. Bir de ilacı içince düzenli hastalanıyorum ilaç da selülit yapıyor ne yapmalıyım?
Yanıt: Hormonal tetkikleriniz yapılmalı ve polikistik over açısından incelenmelisiniz.
Uzman: Op.Dr. Kağan Kocatepe

>>> Uzmanlar Sorularınızı Cevaplıyor Tüm Liste

OKUYUCU YORUMLARI
 • mühurgozlum
  1 sene önce

  Merhaba hocam yeni evliyim rahimde yara var hiç doğum yapmadım yaktirma işlemini iyi olur yoksa donma islemimi smear testi yaptılar temiz çıktı

  3
 • Lale
  1 sene önce

  Merhaba hocam 29yaşindayim ve hiç çoçogum yok nisan ayinda spiral taktirdim ce 15gün önce kötü bi kokum başladi geçen haftada doktara gittim hemen alttan muayenede küçük bi yaram oldugunu antibiyotik ve fitil verdi düzenli kullaniyorum henüz bitmedi şuanda memleketimde oldugum için 1ay sonra yaşadiğim yere geri dönicem acaba antibiyotik ve fitille geçermi doktor geçmezse dondururuz dedi smear testide aldi sonucum çikmadi ama çok korkuyorum bişey olurmu acaba diye

  4
 • fatma
  8 ay önce

  merhaba hocam ben yara yaktırdım ilk hafta hiç bi sorun olmadı dikkat ettim ama 2 ci hafta kayın valdem umreye gitmiş ve döndü haliyle gelen misafirlerimiz oldu ve bundan dolayı ben dinlenemedim çok yoruldum buna bağlı kanamam oldu dikyoruma arayıp söyledim hemen gelmemi söyledi gittiğimde ise kanamamım çok olduğunu kabuklaşmış yaraların çatlayıp kana yaptığını söyledi ve yeniden yaktı kanayan bölgeyi ama kanamam kesilmedi hala devam ediyo surekli uzanıyorum ama ufak bi hareketimde yeniden kanıyo bunlar normal şeylermi yoksa bi sorun var bilgilendirirmisini lütfen teşekkür ederim

  4
 • Esila
  6 ay önce

  Mrb ben dün rahim içi yaramı yaktırdım eşimde bende çocuk sahibi olmayı çok istyoruz dün doktor sol yumurtamin 6 cm olduğunu söyledi yumurtalama döbemimdeyim ama iliski yasakladi eşim dayanamadı iliskiye girdik sorun olurmu acaba ?

  4
 • Zeynep
  4 ay önce

  İlişki sonrasında hafif lekelenme gibi bi kan lekesi geldi ertesi gün doktora gittim bana rahim ağzında yara olduğunu söyledi fitil ve antibiyotik ilaçlar verdi smar testi yaptı yakma vs dondurma işlemleri olduğunu öğrendim sadece fitil ve ilaçlarla geçme olasılığı var mı acaba ?

  3
 • Tuncay bakacak
  2 ay önce

  Merhabalar ben sorum farkli bir konu
  Kiz arkadasim var basindan 10 yaslarindan yuksek bir yerden düşünce sert bor kisma bacak arasina geliyo hastane sonrasi doktorun dedigi kizlik zarar görmüş ve yumurtaliklar zedelenmis sonuc olarak evlenince cocuk olmama riski var denilmis ilac redavisi gordu evlenince cocugumuz olabilirmi bir sakincasi varmi simdiden teşekkür ederim

  3
 • Hatice
  2 ay önce

  Merhaba bende yara var yaktirdim ama hiç iğleşmedigini söyledi doktorum başka bir doktorda o bölgeyi sıyırıp aliriz dedi acaba rahimi mi aldırsam siyiritip aldirsammi görüşünüzü merak ediyorum yaşım 32 3 tane çocuğum var

  4
daha fazla yorum yükle