KADIN-YAŞAM

Sosyal Fobiden Kurtulmak için 5 yöntem

Sosyal fobi tedaviyle düzelecek bir problem. Kendi programınızı ayarlayıp diğer insanlarla ilişkilerinizde daha rahat olabilirsiniz.

Beş adımdan oluşan bu programı deneyin!

1. İlk iki hafta yapmanız gereken tek şey gülümsemek ve göz teması kurduğunuz yabancılara merhaba demek. Üniversite öğrencisi iseniz sınıfa girerken gülümseyin ve insanlara merhaba deyin. İşte sizle asansöre binen insanlara gülümseyip merhaba deyin. Bunu gazete alırken ya da süpermarkette de yapın. Başkalarının sizinle iletişim kurmasını bekleme alışkanlığından kurtulun. Siz bunu kendinizden emin olmadığınızdan ve red edilmekten korktuğunuz için yapıyorsunuz; ancak onlar bunu soğukluk ve erişilemezlik olarak görüyorlar. Bunu denediğinizde insanlar size deliymişsiniz gibi bakacaklar ancak bunun sizi engellemesine izin vermeyin. Kendinize pozitif düşüncelerden birini söyleyin. Birçok insan arkadaşça bir gülümsemeyle karşılık verince şaşıracaksınız. Bir süre sonra kendinize pozitif şeyler söyleme alışkanlığı edineceksiniz.
2. İkinci hafta boyunca havadan sudan konuşma yeteneklerinizi geliştirin. Markette sırada beklerken arkanızdaki insana ” Ne kadar güzel bir gün değil mi?” diyebilirsiniz. Para öderken kasiyere nasıl olduğunu sorun. Bu kadar samimi olmanın doğru olup olmadığını düşünebilirsiniz, ancak bu kendinize sürekli olarak diğer insanların sizi red edeceğini söyleme alışkanlığınızdan dolayıdır. İstisnalarla karşılaşacaksınız ancak çoğu insan arkadaşça ve kibarca karşılık verecektir. Ve insanlarla rahat, arkadaşçca ilişkiler kurduğunuzda dünyanın ne kadar güzel bir yer olabileceğini görüp şaşıracaksınız.
3. Kişisel terapi programınızın üçüncü aşaması diğer insanlara iltifat etmek. Yalakalık yapmanıza gerek yok ama her insan iltifattan hoşlanır. Sınıf arkadaşınıza yorumunun gerçekten güzel olduğunu ve size farklı bir bakış açısı kazandırdığını söyleyin. İş arkadaşınıza yeni kıravatını beğendiğinizi söyleyin. Kasiyere o gün iyi gözüktüğünü söyleyin. İnsan ilişkilerinin en önemli prensiplerinden biri bizi seveni biz de severiz. Bu yüzden diğer insanlara onları sevdiğinizi gösterin.


4. Dördüncü adım temas kurmak, davet eden kişi olmak. İlk üç adımı tamamladıktan sonra, başkalarına karşı daha rahat hissediyorsunuz ve onları tanımaya başlıyorsunuz. Şimdi yeni arkadaş edinmenin tam zamanı. İş arkadaşınıza öğle yemeğini birlikte yeme teklifinde bulunun. Komşunuzu bir bira içmek için çağırın. Bir sınıf arkadaşınızı sinemaya davet edin. Herkes evet diyemeyebilir çünkü herkes sizden hoşlanacak diye bir şey yok ama bu denemeyi bırakacağınız anlamına gelmiyor. Siz de tanıştığınız herkesi seveceksiniz diye bir şey yok. Ama arkadaş canlısı ve samimi olduktan sonra hayırdan çok evet cevabı alırsınız. Unutmayın risk yoksa başarı da yoktur.
5. Artık insan ilişkilerinde daha rahatsınız. Şimdi büyük bir gruba dahil olma vakti. Önce pratik yapmanız gerek böylece dahil olabileceğiniz bir grup bulabilirsiniz. Çoğu akademi ve eğitim programları sizin bu eğitim programınız için mükemmel seçenekler sunar. Bulabilirseniz birine katılın. Böyle bir şey bulamazsanız bir akşam sınıfına ya da kitap okuma klubüne katılın. Göreviniz her toplantıda en az bir konuşma yapmaktır. İlk başta hazırlanmanız gerekir. Toplantıdan önce konuşmanızı yazmak ve aynanın önünde tekrarlamak isteyebilirsiniz. İlk konuşmanızda gergin hissedebilirsiniz ama endişelenmeyin. Muhtemelen kimse fark etmeyecektir. Garanti ediyorum ki devam ettikçe kolaylaşacaktır. Kısa bir süre sonra kendiniz konuşmak isteyeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu sosyal fobi konusu baya sorun aslında.. Ama tabi sosyal fobiden kurutlmanın yolu da var yani. Sosyal fobiniz varsa burdakileri deneyebilirsiniz ama başka yollarda var onlarıda araştırın derim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu