BebekBeslenmeÇocuk SağlığıGebelik & DoğumHesaplamalar

Persentil Hesaplama | Bebek Gelişimi, İdeal Kilosu ve Boyu

Yeni annelerin ve babaların en büyük telaşı bebeklerinin gelişim sürecidir. Acaba bebeğimin kilosu normal mi, bebeğimin boyu kaç olmalı şeklinde kafada bir sürü soru işareti oluşuyor. Bebeğinizin gelişiminin ideal olup olmadığını persentil hesaplama yöntemiyle anlayabilirsiniz. Peki persentil hesaplama nedir, nasıl hesaplanır kısaca bunlara değinelim. Persentil eğrisinde 3 ile 97 persentil arasındaki tüm değerler normal olarak kabul edilmektedir. Bu persentil değerlerinden en ideal olanı 50 persentildir.

Persentil hesaplaması sonucunda 3 persentil çıkarsa, bebek en zayıf veya en kısa normal çocuk demektir. Eğer bebeğiniz 97 persentil çıkarsa en kilolu ve en uzun normal çocuk demektir. Persentil hesaplama sonucunda önemli olan çocuğunuzun gelişiminin düzenli olmasıdır. Bu değerlerde ani değişimlerin olduğunu fark ederseniz doktora başvurmanız tavsiye edilir.

 

Aşağıda bebeğinizin ideal boy ve kilosunu öğrenebileceğiniz, bebeğinizin gelişiminin normal olup, olmadığını anlayabileceğiniz persentil hesaplama aracımız mevcuttur. Bebeğiniz bilgilerini doğru girip, hesaplama aracıyla bebeğiniz gelişim durumunu kontrol edebilirsiniz.

Bebek Gelişimi, Kilosu ve Boyu | Persentil Hesaplama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu