Ezgi İle Şifalı YemeklerGenel

Lahana Turşusu tarifi

Lahana Turşusu tarifi

13 Eylül 2010 tarihinde, kanal 7 de yayınlananve Ezgi Sertlin sunduğu, Ezgi ile Şifalı yemekler programına konuk olarak katılan, Güzellik Uzmanı Şems Aslan, tedavi amaçlı yapılabilecek, böbrek ve tansiyon hastalarına fayda sağlayan ve zayıflamak için yararlı olan lahana turşusunun tarifini verdi.

Malzemeler:Beyaz lahana, havuç,dereotu,maydanoz,nane,salatalık,sarımsak,kırmızı biber,Lahana turşusu tuzlu yapılacaksa;organik sirke,toz şeker,tuz
Yapılışı : Beyaz lahanayı, ince ince kıyın. Havucu rendeleyin. Lahana ve havucu karıştırın. Kavanozu kaynar suyun içerisinde steril ettikten sonra, 1 adet lahana yaprağını, kavanozun, en dibine koyup, iyice bastırın. Kavanozun şeklini alacaktır. Lahana yaprağının üzerine, birer tutam dereotu,maydonoz ve nane koyun. Üzerine, lahana ve havuç karışımından bir miktar koyun. Dilerseniz arasına 1 2 adet küçük salatalık koyabilirsiniz. Üzerine yine lahana ve havuç karışımından koyun. 2-3 diş sarısak ekleyin.Onun üzerine de 1 adet kırmızı biberi dilimleyerek koyun. Bu kırmızı biber, lahana turşusunun mayalanmasını sağlayacaktır. Kavanozun üzerine 1,5 cm kadar boşluk bırakın. Kaynatılmış temiz içme suyunu, kavonoza, kaynar olarak dökün. Üzerinde yine, 1,5 cm boşluk kalmalı. Kavanozun ağzını ya tülbentle bağlayın, ya da, kapağı sıkmadan, kavanozun üzerine bırakın. 10 gün sonra, kavanozun üzerinde oluşan köpükleri alın.
Eğer, turşuyu tuzlu yapmak isterseniz, üzerine 1/2 çay bardağı organik sirke, 3 tatlı kaşığı şeker ve 3 tatlı kaşığı tuz ilave edin. Ama, bu sefer, kapağı kaynar suyun içerisinde iyice kaynatıp steril ettikten sonra, sıkıca kapatın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu