Alternatif TıpŞifalı Bitkiler

Kozalak Suyunun Faydaları

Kozaklar çoğu kişi tarafından evde süs olarak kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalara göre kozalağın suyunun çıkarılabildiği ve bu suyun çok faydalı olduğu öğrenilmiştir. Faydaları çok az kişi tarafından bilinen çam kozalağı tam bir şifa kaynağıdır. Faydalarını sizinle paylaştıktan sonra kozalağın reçelini yapıp tüketme şansına bile sahipsiniz.

  • Solunum ve Akciğer Rahatsızlığına

Astım rahatsızlığı, tıkanma, öksürük ve balgam çıkarma gibi hastalıklara oldukça iyi bir etki göstermektedir. Eğer sigara veya tütün ürünü kullanıyorsanız, ciğerlerinizi temizlemek için kozalak suyunu kullanabilirsiniz.

  • Çökmüş Bağışıklık Sistemine

Doğada nadir bulunan özel bileşenleri ile kozalak bağışıklık sisteminizi arttırır. Kış boyunca bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hasta olmak istemiyorsanız, suyunu içebilir ya da reçelini kahvaltılarda tüketebilirsiniz.

  • Yıpranmış Saçlara

Saçlar için faydalı olan çam yağı biraz daha yaygın haldedir. Ancak bilinmeyen çam kozalağı suyunu da yıpranan saçlarınız için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınız dökülüyorsa da yine tercihinizi çam kozalağı suyundan yana kullanabilirsiniz.

  • Psikolojik Sorunlar

Bunalım, sıkıntı ya da stres halinde iseniz çam kozalağı kokusu sayesinde sizi yatıştıracaktır. İstediğiniz doğrultuda yastığınıza ya da kıyafetlerinize birkaç damla dökebilirsiniz.  Yastıklarınıza damlattığınız çam yağı kokusu, rahat bir uyku uyumanız için destekleyici etki sağlayacaktır.

  • Odaklanma Sorununa

Odaklanma problemleri için birebir olan çam kozalağı suyu, içtiğiniz zaman sizi yatıştırarak odaklanma problemlerini ortadan kaldıracaktır.

Çam Kozalağı Suyu Nasıl Hazırlanır?

5 adet yeşil çam kozalağını doğrayın veya bütün bırakabilirsiniz. Yalnız iyice dezenfekte etmeyi unutmayınız. Derin bir tencereye içme suyu ekleyin. Doğramış olduğunuz çam kozalaklarını suya ilave edin. 24 saat boyunca demlensin. Bir gün beklemesinden sonra yarım saat de kaynatın. Uygulamanın sonunda isterseniz bal ile tatlandırabilirsiniz. Günde bir bardak olmak şartı ile tüketin.

Ancak bu karışımı denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Ne kadar doğadan gelen bir lezzet olsa da bilmediğiniz bir rahatsızlığınızı tetikleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu