GenelGöz Sağlığı

Kanlı göz iltihabı korunma yolları ve tedavisi

Son günlerde adını sıklıkla duyduğumuz kanlı göz hastalığı diye adlandırılan adenovirüs (viral) konjonktivit hastalığı yayılmaya devam ediyor. Uzmanlar kanlı göz hastalığı için en iyi korunma yöntemi oalrak hijyene dikakt edilemsini gösteriyorlar.

Kanlı göz iltihabı olarak da adlandırılan hastalık gözde kızarıklık, sulanma, batma, ışığa hassasiyet, göz kapaklarının şişmesi ve sabahları gözlerin birbirine yapışmış şekilde uyanılması gibi bulgular ile ortaya çıkıyor. Uzmanlar, bu bulgular görüldüğünde hastanın derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmasını öneriyor.
Hastalığa sebep olan virüslerin özellikle yaz mevsiminde sıcağın ve nemin artmasıyla kolaylıkla insandan insana damlacık ve temasla bulaştığını kaydeden Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları Katarakt ve Refraksiyon Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Moray, viral konjonktivit bulgularına sahip kişilerin çevre ile yakın temastan kaçınmaları gerektiğini söyledi.
İYİLEŞME ÜÇ HAFTADA GERÇEKLEŞİYOR
Virüse antibiyotikli göz damlalarının etki etmediğinin altını çizen Op. Dr. Moray, şu bilgileri verdi: “Tedavide kullanılan ilaçların antiviral damlalar veya reaksiyon azaltıcı ilaçlardır. İlaç tedavisi başlangıcından itibaren şikayetlerin ilk haftadan sonra giderek azalacağı bilinmeli. Fakat tamamiyle iyileşme sürecinin üçüncü haftada gerçekleştiği unutulmamalıdır. Hastaların çoğu hastalığın ilk iki haftalık sürecinde, bir önceki hekimin tedavisinin yanlış olduğu düşüncesiyle, doktor doktor gezip farklı çareler aramaktadır. Halbuki ortada yanlış bir uygulama olmamaktadır. Üç haftalık sürecin geçmesi tedavi düzgün uygulanarak beklenmelidir.”
KORUNMA YOLLARI
Halk arasında gözlük kullanmanın hastalıktan korunmada etkili bir yöntem olduğuna dair yanlış bir inanış olduğunun altını çizen Dr. Moray, “Hastalık hava yoluyla da geçer, gözlük hava ile teması tam olarak kesmediği için genel inanışın aksine etkili bir yöntem değildir.” diye konuştu.
Moray, hastalıktan korunma yollarını şöyle sıraladı:
– Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı.
– Eller göze dokundurulmamalı ve ovuşturulmamalı.
– Tokalaşma ile öpüşmeden mümkün olduğunca kaçınılmalı.
– Hapşırırken ağız kol iç yüzü ile kapatılmalı ve eller yıkanmalı
– Havlular ortak kullanılmamalı, kişiye özel olmalı, su ve deterjanla yıkanmalı.
– Kağıt havlular ya da mendiller tek kullanımlık olmalı.
– Yastık kılıfı, gözlük, makyaj malzemesi, göz damlası veya merhemi ortak kullanılmamalı.
– Enfeksiyon öncesinde kullanılan kişisel makyaj malzemesi, krem, kontakt lens gibi materyaller yenisi ile değiştirilmeli.

İlgili Makaleler

Yorumlar 5

 1. mur dedi ki:

  bende 3 aydır geçmiyor. korneada beyaz lekeler kaldı. görmemi engellemiyor fakat gözümde kızarıklık ve batmalar devam ediyor. kortizonlu damlalar vs. düzenli kullandım fakat tam geçmiyor bir türlü. bugün doktora gittim doktor hayret geçmemiş ne inatçı virüsmüş vs. dedi. napıcağımı şaşırdım. bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yorum rica ediyorum.

 2. Lulu dedi ki:

  Selam; benim tek gözümde inflamasyon oluştu. Aşırı derecede kanlanma meydana geldi. Dr nevanac,vigamox ve stafine adlı damlaları verdi. Bu ilaçların tedavi edici değil, koruyucu olduğunu belirtti. İlaçları düzenli kullandım. Hijyene çok dikkat ettim. Ayrıca gözüme soğuk kompresler uyguladım. Bugün 12. Gün ve gözümdeki yoğun kırmızılık %90 azaldı. Bu arada diğer gözüme bulaşmadı.(umarım bundan sonra da bulaşmaz). Internette yaptığum araştırmalarda moral bozucu yorumları okudukça demoralize olmuştum. Şu an günden güne iyileştikçe moralim yerine geldi. Herkese şifalar diliyorum.

  1. beyza dedi ki:

   peki geçtimi neler yaptınız anlatırmısınız aynı dertten müzdaribim yardıma ihtiyacım var

 3. Nur dedi ki:

  merhabalar herkese geçmiş olsun ben viral konjuktivite geçiren biri olarak nacizane yaptıklarımı paylaşmak istiyorum iki gözümde hasta oldu çok şiddetli yaşadım o süreçte ilaç etkisi olmayınca nette alternatif araştırırken himalaya tuzunun şişliklere iyi geldiğini okudm aldım gözün üst ve alt kapağına koydm gözün kanını ve şişliğinin 4 günde aldı sonra netten yaban mersini ve göz otunu okudum iltihaba iyi geliyorm onlarıda aldım tabi aileme de serpti onlardada sürecin kısaldığını gördüm çok şükür inş bir kişiye bile yardımım dokunursa çok sevinirim Allah acil şifalar versin hepimize

 4. mrb ben hüseyin ben retina dekolman hastasıyım ve son amaliyatımdan sonra devamlı gözüm kızarıyo batıyo ve ağrı oluyo beni çok rahatsız ediyo ne olursunuz bu derdime önce allah sonra siz derman olun çünkü daha 22 yaşındayım ve dayanamıyorum artık.teşekürler alakanız için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz atmak ister misin?
Kapalı
Başa dön tuşu