GenelGenel Sağlık

Kalp krizinin belirtileri nelerdir

Kalp Krizinin Belirtileri

Kalp krizi damarın tam olarak tıkanmasıyla ortaya çıkan bir süreçtir. Kalp krizi sırasında başlayan göğüs ağrısı ise, tıkanan damar açılana kadar devam eder. Eğer tıkanan damar açılmazsa göğüs ağrısı 8-24 saat arasında geçebilmektedir. Göğüs ağrısının ortaya çıkması için damarın tam olarak tıkanması gerekmiyor. Damarın bir nebze bile tıkanması ağrılara yol açmaktadır.
Damarı tam tıkanmayan kişilerin ağrıları, tam tıkananlarınkinden farklı bir şekilde seyreder. Örneğin kişinin damarı tam tıkalıysa ağrı her zaman olur. Ancak damar kısmen tıkalı ise, kişi merdiven çıktığında, koştuğunda, yemek yedikten sonra hatta gece yatarken bile göğüs ağrıları başlayabilir. Bu tür ağrılar kısa sürede gelir geçer. 5 ile 7 dakika arasında ağrılarınız gelip geçer. Bu ağrıya anjina pectoris denir. Bu ağrılarda damar tam tıkanmamış ancak daralmıştır. Bu ağrıları bir insan hissediyorsa şanslıdır. Neden mi? Çünkü bir kısım insan bu ağrıları bile hissetmeyebilir ve kalp hastası olduğunu ancak kalp krizi geçirdikten sonra öğrenir.
Bu ağrıyı hissedenler doktora giderek, bir eforla ortaya çıkan göğüs ağrılarının sebebini kalp krizi geçirmeden öğrenebilirler.

Kalp Nerede

Kalbin yeri göğüs kafesimiz içerisinde yer alan iki akciğerin ortasında, diyafram kasının üstünde ve sternumun arkasında bulunmaktadır. Vücudun sol tarafına denk gelmektedir.

İlgili Makaleler

Yorumlar 2

  1. Kalphastasi 68 dedi ki:

    Ailesinde kalpkrizi gecirmis olan kisiler doktoruna baş vursun bende var genetik yasim 31 bende 3 tane stent var

  2. metin dedi ki:

    Meraba ben metin yoğun spor yapiyorum fitnis vucut gelistirme sigara da kullaniyorum 1 aydir sol göyüsüm agriyor aksamlari oluyir genelde bununla alakali bilgi verirseniz cok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro