Tüp Bebek

İkballe hayatın içinden – Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilenler

23.09.2010 İkballe Hayatın İçinden Programı’na konuk olan Op. Dr Aret Kamar tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen ve sıkça sorulan bazı sorulara cevaplar verdi..
Op. Dr Aret Kamar üp bebek konusunda merak ettiğiniz sorulara yanıtlar verdi… Öncelikle tüp bebek tedavisi yaptıran çiftlerin sorunlarının tam analizini yaptırarak sorunu doğru olarak tespit ettirmesi tavsiye ediliyor..
Op. Dr Aret Kamar çocuk sahibi olamaman erkek ve kadın için sorun teşkil ettiğini belirtti.. Op. Dr Aret Kamar açıklamalarına şöyle devam etti; Bebek sahibi olamamak özellikle küçük yerlerde ailelerin büyük sorunu… Kadınlar hamile kalamadıkları için sorun yaşarken erkekler de bir evlat verememenin sıkıntısını yaşıyorlar..

S: Hangi noktada tüp bebek tedavisi gerekir?

C: Erkeğin spermi azsa, 5 milyonun altında ise tüp bebek tedavisi gerekir.. Kadın ameliyat geçirmiş veya tüpleri tıkanmış ise tüp bebek yaptırmak zorundadır.. Çünkü tüpler yumurta ile spermin buluşmasını sağlar. Tüpler tıkalı ise erkek sağlıklı bile olsa, sperm kalitesi fazla bile olsa, yumurtalar sağlam ve kadın da sağlıklı bile olsa yumurta ile sperm birleşemeyeceği için hamilelik gerçekleşmez..

S: Tüp bebek nedir?

C: Dışarda yumurta ile spermi buluşturma işine tüp bebek denir.

S: Tüp bebek ızdıraplı bir süreçmidir?

C: Hayır tüp bebek acı veren zahmetli bir süreç değildir.. Tüp bebekte artık iğne tedavisi yok. 8 günlük bir iğne tedavisi yapılıyor. Daha sonra yumurta toplama genel anestezi ile yapılır. Sonraki aşama bebeklerin konması aşamasıdır. Tüm bu işlemler 12-13 gün sürüyor.

S: Tüp bebek sonrasında kadının yaşamı nasıl devam eder?

C: Tüp bebek sonrası, spermin yumurtalığa yerleştirme sonrası kadının yorucu işler yapmaması öneriliyor.. Ancak hiç hareketsiz durmaya da gerek yok. Sonuçta sürekli yatılsa bile gebelik şansı değişmiyor. Tüp bebek işlemi düzgünse, kadının rahmi de uygunsa gebelikte sorun olmaz. Kadın eğilip kalkarken yumurtalıklar zedelenmesin diye ağır işlerde uzak durulmasını hastalarımıza tavsiye ediyoruz..

S: tüp bebekte psikolojinin önemi ne kadar?

C: Tüp bebek tedavisinde kadının psikolojisi hamile kalmayı etkilemez ancak tedavi sürecini etkiler. Zaten tedavi aşamasında yüzde yüz gebelik şansı kesin değildir. 1 denemede yüzde 50 yüzde 60 gebelik şanss vardır.. Psikolojinin önemi ilk denemede gebe kalamayan hastaları tekrar kliniğe getirme aşamasında öne çıkıyor.. Tedavi aşamasında stresli olan kadına psikolog desteği veriliyor..
S: Tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurtanın başkasının spermi veya yumurtası olduğu düşünülüyor bu doğru mu?
C: Tüp bebek tedavisinin iyi bilinmediği ilk zamanalrda bu soru daha çok soruluyordu ve şüpheler daha fazlaydı. Ancak artık herkes böyle bir şeyin asla söz konusu bile olamayacağını biliyor.. Tüp bebek yapay bebek değildir. Annenin yumurtası ile babanın sperminin bir araya getirilmesi tüp bebek tedavisidir..

S:Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mı? Tedavide yaşın önemi nedir? Üst sınır kaç yaş?

C: Tüp bebek tedavisi için kliniğimize gelen hastalara yaşları 43 yaş ve üzerindeyse ilk denemeden sonra tekrar denemeyin diyoruz. Çünkü 43 yaş sonrasında sperm ve yumurtalık kalitesi ve sayısı düşüyor.. 43 yaş üzerindeki hastalarda şans çok düşük. Hamile kalma şansı bu grupta yüzde 5e kadar düşer.. Bizim önerimiz, çiftler evlendikten sonra 1 yıl içinde normal yollarla çocuk sahibi olamazlarsa tedaviye gitmeliler.. Eğer çiftlerde önemli bir sorun yoksa basit muayenelerle tedavi edilirler.. Eğer sorun devam ederse aşılama yapılır.. Aşılama erkeğin sağlıklı spermleri ile kadınn sağlıklı yumurtalarını kadının rahminde birleştirme işlemidir..

S: Tüp bebek kadın vücuduna zarar verir mi?

C: Kadın vücudun su tutması nedeniyle 2-3 kilo alabilir ancak bu tedavi sonrasında kısa sürede verilebilecek bir kilodur.. Vücut su topladığı için kilo alınır ve tedavi sonrasında vücur kendiliğinden eski haline döner..
İkballe Hayatın İçinden Proğramındna Tüp Bebek Kampanyası
İkballe hayatın içinden proğramı esnasında 0212 245 00 64 no lu telefonu arayan izleyiciler rasından her ay yapılacak çekilişle her ay 1 kişi Op. Dr Aret Kamar nezaretinde tüp bebek tedavisinden ücretsiz yararlanacak..
Tüp bebek hakkında merak ettiğiniz sorularınız için:
0212 245 00 64

Yorumlar 27

 1. gamze beyaz dedi ki:

  mrb ikbal abla ben kardeşim için sana yazıyorum 4 yıllık evli çocuğu olmuyor tüp bebek için bize yardım et ALLAH RIZASI için ne olursun duy sesimi ikbal abla onun göz yaşlarına dayanamıyorum seni çok seviyorum ALLAH A EMANET OL

 2. Tuğba dedi ki:

  Mrb ıkbal abla ben 3senedır evliyim polikistik kısım var esımdede Sperm zayıflığı var 3 senedir tedavi görüyorum maddı manevi çok coktum çok kötü günler geçirdim tekrar tedavıgormek istiyorum ama maddi durumum yok lütfen beni ararmısın yalvarırım sıze

 3. cengiz dedi ki:

  ben 13 yaşdayım 13 yıldır kardeşim yok annem dediler tüp bebek önerdi sizden rica ediyorum

 4. zehra dedi ki:

  ikbal abla ilk tüp bebeğim tutmadı ikinci şansı ailem vermiyo pahalı oldugu için 7 yıllık evliyim ne olur yardım edin

 5. esengül yılmaz dedi ki:

  ikbal abla ALLAH RİZASİ İÇİN BENİ ARA VE BANA YARDİMLARINIZI BEKLIYORUM

 6. ikbal abla ben 5 senelik evliyim bir defa düşük yaptım bir daha olmadı eşimin ailesi yuvamı yıkacak yardımlarını zı bekliyorumm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu