• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dr. Ender Saraç Kefir Nasıl Yapılır?

 • 1 Star
  Loading...

Kefir nasıl yapılır? Kefirin özellikleri nedir? Kefir hangi dertlere şifadır? Kefirin faydaları neler? Dr. Ender Saraç’tan kefir hakkında bilgiler..

31.08.2010 Salı günü Star Tv.de yayınlanan Ender Saraç’la Ramazan proğramında Dr. Ender Saraç Kefir tarifi verdi ve kefirin yapılışını izleyicilerle paylaştı.
Kefir Nasıl yapılır?
Kefir taneleri, ılık bir süt içine konulur. Bakterilerin üreme sıcaklığını dikkâte alarak, 25 derece ortalama bir sıcaklıkta, süt içinde, 24 saat kaldığında, sütünüzün pıhtılaştığını göreceksiniz. Daha sonra kefirinizi sütten çıkarıp, içi saf su dolu olan bir kapta saklamanız gerekecek, buzdolabı uygundur. Klorlu suya hassas oldukları için, klorlu suda saklamayınız, ayrıca metal kap kullanmak da yapısına zarar verir. Tavsiyemiz cam kavanozlarda muhafaza etmenizdir. Kefiriniz orada bir dahaki mayalanmayı bekleyeduracaktır.
Kefirin tadı, nasıl ayarlanır?
Kefir kabarcıklı ayran gibidir. Tadı ayrandan daha güzeldir. Bir şeker küpü büyüklüğündeki kefir tanesi, 24 saatte, 1,5 litre sütü mayalar. Eğer daha ekşimtırak bir tat isterseniz, kefiri sütün içinde iki gün bekletiniz. Ne kadar çok bekletirseniz; kefiriniz o kadar ekşi olacaktır. Tatlı kefir, ekşi kefir isimlerini alacaktır. Ortalama bir küp çay şekeri büyüklüğündeki kefir tanesi 10 ytldir.Google satırlarında “Kafkas kefir mayası “şeklinde ararsanız sanırım satan şahıslara da ulaşırsınız.

Kefiri nasıl temin edersiniz?

Sindirime yardımcı ve koruyucu özelliğe sahip prebiyotikler, marketlerde bulunsa da, sizin canlı bir kefirle yapacağınız “kefir ayranının” yerini tutmaz. Açık artırma sitelerinden, google satırlarından, aktar (baharatçılardan) temin edebilirsiniz. Bu küçük mayayı(kefir mayası veya kefir tanesi) öldürmediğiniz müddetçe, sınırsız kullanabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI
 • Hicran
  1 sene önce

  Ne sıklıkla içmeliyiz

  2
 • vderma
  7 sene önce

  Arkadaşlar şu anda Türkiye’de Bakanlık onaylı olarak bulabileceğiniz tek kefir mayası İncikefir Mayası’dır.
  Siteril olmayan ortamlarda üretilen ürünleri alarak sağlığınızı riske atmayınız.

  0