Ağız - Diş SağlığıGenel

Diş Eti Hastalıkları

Dişin diş eti dışında görünen bölümü diş minesi denilen sert bir tabaka ile kaplanmıştır. Bunun altında daha yumuşak bir yapı vardır. En içte ise diş özü vardır. Burada bol miktarda damar ve sinir bulunur. Diş gövdesi diş etine ve onun altındaki kemiğe girdiği bölümde daralır. Bu bölüme dişin boyun bölümü denir. Çene kemiği içinde kalan bölümüne ise dişin kök bölümü adı verilir. Diş kökü diş yuvasında çene kemiğine özel doku uzantıları ile sıkıca bağlanmıştır. Diş eti hastalıkları, diş çürükleri ağız kokusuna neden olabilir. Ağız kokusu olduğunda nedeni araştırılmalıdır.
Diş eti hastalıkları en önemli diş sağlığı sorunları arasındadır. Ağız hijyeninin bozukluğu ile yakından ilişkilidir. Başlangıç döneminden itibaren diş etleri kolay kanar. Diş eti kanamalarında diş hekimi muayenesi zorunludur. Diş etleri, diş yuvaları ve ağız tabanındaki iltihaplanmalar genel olarak diş eti hastalığı olarak bilinmektedir. Diş üzerindeki plaklar bunun en önemli nedenidir. Tedavi edilmeyen diş eti iltihapları çene kemiğinin de iltihaplanmasına ve zarar görmesine yol açabilir.
Diş çürüğü, diş eti hastalıkları, sinüzit, bademcik iltihabı, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sorunları, ağız bakım yetersizliği ağız kokusuna neden olabilir. Bu hal, sosyal ilişkileri de etkiler. Bazı metabolizma hastalıkları da ağızda kendine özgü kokular yapabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. aynur dedi ki:

    BU SAYTI COK BEYENIYORUM.

  2. Selda Dincer dedi ki:

    Benim dişlerimde hamilelikte çok kanama vardı. Hamileliğim boyunca Dİş hekimim ile yakın arkadas olduk ve sık sık ona gidip dişlerimi kontrol ettirdim. Sonuçta kalıcı bir problem yaşanmadı. Ağız ve diş sağlığınızı hamilelikte önemsemeniz diş kayıplarını önler . Mutlaka dişlerinizi temiz tutun, diş hekimine gidin , şekerli gıdalardan da uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu