Ağız - Diş SağlığıGenel Sağlık

Diş Çürümesini Önlemek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Diş çürüğü aslında çağımızın en yaygın hastalıklarındandır. Çürük bir hastalıktır çünkü mikroorganizma kaynaklıdır ve kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Ve malesef ülkemizde de çürük görülme sıklığı gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça yüksektir. Çürüğün oluşması için bakterilerin yanında bir kaç etkeninde bir arada bulunması gerekir. Bu etkenlerden en önemli olanlarından birisi düzenli olmayan ve kaliteli olmayan beslenmedir.

Diş fırçalamayla ağızdan uzaklaştırılması zor, dişe yapışan ve şeker ağırlıklı gıdaların dişleri daha çabuk çürüttüğü klinik çalışmalarla ispatlanmıştır. Gün içerisinde dişlerin üzerinde kendiliğinden biriken mikrobiyeldental plak ancak ve sadece diş fırçalayarak ağızdan uzaklaştırılabilir. Eğer diş fırçalama düzenli bir şekilde yapılmıyorsa bu plak dişler üzerinde birikerek asit üretmeye başlayacaktır. Plak bakterilerinin ürettiği asit dişler üzerinde yıkıcı bir etki yaratacak ve dişlerden mineral kaybı başlayacaktır.

Bu mineral kayıplarının artmasıyla da dişlerde çürükler oluşacaktır. Diş fırçalamanın en önemli amacı dişlerin üzerindeki plağı kaldırmak ve diş macunun içeriğindeki florit ve diğer minerallerle dişlerden kaybedilen moleküllerin yerine konmasını sağlanmasıdır. Bununla birlikte arayüz temizliği için de diş ipi ya da arayüz fırçaları kullanılırsa çürük ve diş eti hastalıklarından korunmuş olunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu