GenelKADIN-YAŞAM

Daha düzenli bir ev ister misiniz?

Her kadın evinin düzenli olması ister. Evimizi düzenli tutmaya çalışırız ama her nasılsa o düzeni sağlayamayız. Peki biz nerede hata yapıyoruz? Evimizin düzenli olması için ne yapmalıyız? Ev nasıl daha düzenli olur?

 • Evde her gün yapılması gereken standart işler vardır. Yatak odasını havalandırmak, yatakları düzeltmek, banyoyu temizlemek, mutfak toplamak, çocuk odasını düzeltmek, kirlileri yıkamak gibi pek çok iş günlük ev işleri arasında sayılabilir. İşlerinizi kolaylaştırmak için birkaç ipucundan yararlanabilirsiniz.
 • İşleri ailenin tüm fertleri arasında paylaştırmakla işe başlayın. Ortak çalışın, görev paylaşımı yapın. Örneğin, günlük kirli çamaşırların toplanması, kahvaltı veya yemek sonrası bulaşıkların yıkanması ve yatakların toplanması gibi düzenli yapılacak işleri günlere bölerek, aile fertleri arasında bölüştürün.
 • Her hafta bir odayı baştan sona temizlemek için aileyi programlayın. Böylece öğlene kadar temizlik biter, siz de kendinize ayıracak zaman bulursunuz.

 • Yıkayacağınız çamaşırları listeleyin. Örneğin çarşaf ve havluları aynı gün yıkayabilirsiniz. Eğer tasarruflu davranmak istiyorsanız, çamaşırınızı gece yatarken makineye atıp çalıştırın.
  Çamaşırların bir çoğunu doğru ve düzgün katlayarak, hiç ütülemeden de kaldırabilirsiniz. Örneğin bluzları önce elinizle bastırarak düzeltin ve sonra askıya asın. İşlemeli bölümlerin buruşmaması için daha dikkatli düzeltin ve omuzlarda kat izi kalmaması için askı içine küçük bezler yerleştirin.
 • Eğer kurutma makineniz yoksa, pantolonları düzgünce katlayıp, kuruması için bekledikten sonra yatak altına yayarak düzleştirebilirsiniz. Havlu, masa örtüsü, nevresim takımlarını gerdirerek katlayıp elinizle düzelterek kırışıkları giderebilirsiniz. Aynı işlemi t-shirtler için de uygulayabilirsiniz. Tek ütülemeniz gereken gömlekler olur. Bu da işinizi yarı yarıya indirir.
  İki ayda bir perdelerinizi yıkayabilir, altı ayda bir mutfak ekipmanlarını, buzdolabı ve derin dondurucuyu temizleyebilirsiniz. Kütüphanenizi düzeltip, koltukları ve halıları yıkayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorumlar 2

 1. elif dedi ki:

  Buzdolabini 6 ayda bir temizlemek mi????

 2. hatice cekic dedi ki:

  iyide su gece camasir makinesini sirf daha ucuz diye calistirip komsulari hic hesaba katmamayi bir türlü anlayamiyorum. sizin tepenizde gece yarisi makina calissa ne yapardiniz. biraz düsünceli olalim derim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu