BeslenmeÇocuk SağlığıGenel

Çocuklarda Kabızlık


Çocuklarda kabızlık aslında çok sık rastlanılan bir durum. Bunun ana nedenlerinden biri ise beslenme. Her yaşta olduğu gibi çocuklarda beslenme kabızlık bakımından çok önemlidir. Tabi ki bunun yanında yapısal yatkınlıkta çok önemli bir etmen. Anne sütü alan bebeklerin çoğunda normalde her bezde kaka çıkarken, bazen 15 günde bir dışkılamaya kadar giden durum olabilir. Haliyle bu ebeveynleri çok tedirgin eden bir durum. Ama 15 günde bir kaka yapması da normal bir durumdan kaynaklanabiliyor. Yani 15 gün sonra kaka yapan çocukta dışkılama bakımından normal sayılabiliyor. Bu kabızlıkta değil rastlanabilen bir durumdur. Bunun nedeni ise anne sütü alan bebeklerin bağırsak alışkanlıkları farklı bir şekilde olduğu için bu şekil dışkılama süresinde uzama olabiliyor.

 

Eğer çocuk kaka yapmadığı için hiçbir sıkıntı duymuyorsa bunda tedavi gerektirecek bir durum yoktur. Eğer hem kaka yapamayıp hemde karın bölgesinde ağrı oluyorsa o zaman tedavi için başvurmak önemlidir. Anne sütü alan bebeklerdeki kabızlık nedenlerin birisi de eğer bebeğin alerjisi varsa annenin inek sütüyle beslenmesidir. Anne ne yiyor ne içiyorsa sütüne de etkisi vardır. Eğer anne inek sütüyle besleniyorsa ve bebekte laktoz toleranssızlığı veya inek sütüne alerjisi varsa karın ağrısı ve kabızlık yapabilir ve bebeğin kilo almasını da engeller.

 

Daha büyük çocuklarda ise kabızlık çoğunlukla beslenmeyle alakalıdır. Yanlış beslenme mesela hurda gıda denilen market ürünleri (hurda gıda: çok fazla yağ, tuz ve şeker içeren gıdalar) ne yazık ki çocuklar bunları tüketmeye bayılıyor, çocuklarda kabızlık yapabiliyor. Kabızlıkla birlikte bir çok sorunu da getirdiğini de unutmamakta lazım. Kabız olan çocuklar için ise meyve ve sebze tüketmek, özellikle lifli gıdalar tüketmek iyi gelebilir. Bir yaşından büyük çocuklara sabahları bal yedirmek ve düzenli yemek yedirmek kabızlığı önlemek açısından iyi gelebilir. Ayrıca her öğünde çorba içirilmesi, öğün aralarında ise ılık su içirmek kabızlığın giderilmesi açısından oldukça yararlı olacaktır.
buy windows 10 pro

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu