BebekÇocuk Sağlığı

Çocuklarda İçe Basma Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda ayakların içe basması son derece sık görülen bir problemdir. Burada ayaklardaki görüntü, her iki ayak burnunun öne doğru dönmesi şeklindedir. Bunun sık görülmesi genetik özelliklerden de kaynaklanmaktadır. İçe doğru basma sorunu olan çocukların büyük bir bölümünde ya anne de ya baba tarafında içeriye doğru basan birileri muhakkak ki vardır. Bu nedenden dolayı içe basmayı ailesel bir problem olarak değerlendirmek gerekir.

Çocuğumun ayakları içe basıyor diyorsanız çokta korkmanızı gerektiren bir durum söz konusu değildir. Çünkü bu sadece basmada bir varyasyondur, çeşitliliktir. İçe basma çok nadiren problemler oluşturabilir. Bu içe basmaya bağlı olarak bazı durumlarda ayakkabıların iç kısımlarında veya arka iç bölümünde aşınmalar meydana gelebilir, genelde tek sorun budur. Buradaki etkilenen son organ ayak olduğu için bunun bir problem olarak değerlendirilmemesi gerekir.  Aslında kalça ya da kaval kemiğindeki açı farkı sorun olarak düşünülmelidir. Kalçanın yaklaşık olarak yetişkinlerde 15 derece civarında bir öne dönüklük açısı vardır. Bu çocuklarda yaklaşık 20-25 derece civarındadır. İçe basması bulunan çocuklarda bu açılarda biraz daha farklılık, biraz daha fazlalık vardır. Bu açıyı düzeltebilmek için kalça içeriye doğru bir dönme yapar ve bunun sonucunda da ayak içeriye doğru dönmüş olur. Aynı şekilde kaval kemiğindeki içeriye doğru dönüklük açısı da bazı çocuklarda bu şekilde yürüme veya basma problemine yol açabilir. Bu nedenden dolayı içe basma sorunu bir ayak problemi değil kalça veya kaval kemiğindeki açı farklılıklarıdır.

Çocuklarda İçe Basma Nasıl Tedavi Edilir?

Bu çocuklar son derece dinamik, aktiftirler. Hayatlarının, yaşantılarının hiç bir bölümünde sorunla karşılaşmazlar. Hatta bu çocuklar diyebiliriz ki sportif olarak daha aktif, daha rahat koşan ve dinamizmi daha yüksek olan çocuklardır. Bunları aslında şununla örneklendirebiliriz. Basketbolcuların veya futbolcuların büyük bir bölümünde içe basmanın olduğunu, koşu sırasında veyahut saha kenarında otururken dikkat ederseniz görebilirsiniz. Bunların bir tedavisi genelde doktorlar tarafından yapılmamaktadır. Çünkü içe basma bir problem değildir. Fakat şu da var ki bazı ilerlemiş durumlarda çocuklara bu sorun açabilmektedir. Fakat içe doğru basması olan çocukların genellikle ergenlik çağına kadar beklenmesi tavsiye edilir. Çünkü içe basma probleminin 8-10’lu yaşlara doğru düzelme veya en azından geriye doğru gitme ihtimalleri vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu